Češi pijí více levnější alkohol, oblíbené jsou fernety, vodka, tuzemák, raketově roste pepermintka nebo griotka. Ilustrační foto

Češi pijí více levnější alkohol, oblíbené jsou fernety, vodka, tuzemák, raketově roste pepermintka nebo griotka. Ilustrační foto | foto: Marek Navrátil

Likérkám kvůli krizi klesají tržby, lidé pijí levnější alkohol

  • 8
Jednička a dvojka českého trhu s lihovinami očekávají oproti loňsku pětiprocentní propad prodejů. Podle likérek Stock Plzeň a Granette Ústí nad Labem je to ekonomickou krizí. Lidé se snaží kupovat levnější produkty, roste také černý trh s lihovinami, hlavně v restauracích.


"Celkový domácí odbyt se sníží zhruba o pět procent a hlavním důvodem bude pokles v restauracích," řekl ředitel Granette Pavel Kadlec. Shoduje se s ním obchodní šéf Stocku Richard Švéda. "Lidé spíše kupují tradiční značky a neexperimentují," dodal.

Jde zejména o fernety, vodku, tuzemák a raketově opět roste pepermintka. Granette zájem o tyto druhy potvrzuje a přidává ještě griotku, Starou mysliveckou a čisté destiláty jako je slivovice a hruškovice.

Pokles bude nejvyšší ve středním cenovém segmentu, lidé se přesouvají k levnějším značkám. "V gastronomii je prodej zhruba o pětinu nižší. Lidé si nápoj koupí spíše v řetězcích a poté ho konzumují doma," řekl Kadlec. Ve vybraných segmentech působí magické hranice ceny. U vodky a rumu je to 80 korun, u destilátů 130 korun za půllitr.

Podle Švédy letos extrémně roste černý trh, hlavně v restauracích a barech. "Lidé hledají levné lihoviny," dodal.

Ředitelé potvrzují větší tlak obchodních řetězců na snižování cen. Pokud se podíváte na jakoukoli komoditu, tak se prodává až o desítky procent levněji než před půl rokem, řekl Kadlec.

Cena lihu se drží, stoupají energie

Krize podle výrobců způsobí, že se letos ani v příštím roce ceny lihovin nezvýší. Mohou se zvedat u produktů, které jsou něčím výjimečné. Důležité je dnes budovat značky, potom je možné ceny mírně zvýšit a eliminovat tím zdražení vstupů jako třeba lahví, které letos vinou zvýšení ceny sody na světových trzích zdražily o pět procent. Cena lihu je konstantní, zvýšily se ještě platby za energie.

Jedním z možných náhrad úbytku tuzemského prodeje je export, ale vlivem kurzu eura není vždy optimální. "Jsou trhy a položky, s nimiž se dá prorazit, například absint, který uvádíme na trh. Ale dostat se v Německu do obchodních řetězců, je pro českého výrobce téměř nemožné," dodal Kadlec.

Otevřené trhy jsou Polsko, Maďarsko, Slovensko i Finsko, kam Granette nyní prorazila s vaječnými likéry.

Podle Kadlece se krize dotkne také importovaných lihovin. Dovozy v ceně kolem 300 korun výrazně zlevňují o desítky korun, například Metaxa a podobné značky, a je možné, že se jejich prodej zvýší. Dražší značky pravděpodobně klesnou a konzumenti budou hledat cenově výhodnější alternativy, dodal Kadlec.