Mezi značky společnosti Pernod Ricard patří i světoznámý karĺovarský brand....

Mezi značky společnosti Pernod Ricard patří i světoznámý karĺovarský brand. Existují spekulace, že jeho se chce společnost zbavit. | foto: Jan Becher - Karlovarská Becherovka

Likérky prožívají „zemětřesení“, omezují výrobu a bojí se propouštění

  • 522
Prohibice silně zasáhla do podnikání likérek i dovozců lihovin ze zahraničí. Část likérek omezila výrobu a bojí se propouštění, větší likérky posilují produkci nízkoalkoholických značek a export. Distributoři alkoholu ohlašují velké ztráty a doufají, že prohibice oslabí a půjde prodávat aspoň alkohol ze zahraničí.

"Zatím jsme omezili výrobu a stáhli reklamy. K propuštění zatím nedošlo, ale pokud by prohibice trvala delší dobu, pak k tomu nepochybně dojde," řekl iDNES.cz Pavel Kučera, předseda Sdružení výrobců lihovin (SVL), které sdružuje malé likérky. Ztráty za všechny členy sdružení odhaduje zatím v řádů milionů korun denně (bez spotřební daně a DPH), pokud by zákaz trval déle, část malých likérek podle něj skončí.

Palírny mění smlouvy a posilují vývoz

Snižovat výrobu začali už i někteří velcí výrobci. "Omezujeme výrobu pro tuzemský trh a primárně vyrábíme na export. Zároveň jednáme s partnery o možném navýšení dodávek nápojů, které nepodléhají zákazu prodeje. O propuštění zatím neuvažujeme, ale v úvahách je celofiremní dovolená," říká generální ředitel Granette & Starorežná Distilleries Pavel Kadlec.

Smrtící metanol

Firma podle něj kvůli prohibici přichází na tržbách minimálně o 5 milionů korun denně a očekává problémy s hotovostí. "Pokud bude toto opatření trvat delší dobu, bude to mít vážné dopady do celého lihovarnického průmyslu. Zvažujeme s právníky další kroky," prohlásil Kadlec.   

Také Stock Plzeň se zaměří na produkci povolených značek, například Amundsen, a výrobků na export. "Zároveň bude pokračovat i produkce značek, u nichž se používají dlouho trvající technologické postupy. Například v případě Fernetu Stock trvá doba výroby od macerace směsi bylin do lihu přes zrání v dubových kádích až po stačení do lahví téměř 12 měsíců a sladový destilát pro výrobu Printer´s Whisky zraje ve dřevě dokonce nejméně 6 let," vysvětluje generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík.

O snížení výroby uvažuje i Becherovka

Chod podniku je výrazně ovlivněn i ve společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka. "O víkendu proběhly schůzky krizového managementu firmy a přijali jsme opatření, aby firma běžela v těchto podmínkách efektivně. Zatím jsme výrobu neomezili, ale pokud se v krátkém horizontu nic nezmění, budeme to muset učinit. Její zastavení však neplánujeme, protože 40 procent naší produkce jde na export," popisuje situaci ve společnosti obchodní ředitel Erik Čížek.

Podle něj je finanční dopad na firmu značný, ale ztráty zatím společnost nepočítá. Chápe sice, že stát musel ve vyhrocené situaci jednat rychle, s celoplošným zákazem prodeje všech lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent výš však nesouhlasí. "Toto opatření není ve svém důsledku přínosné k řešení dané situace, právě naopak nahrává černému trhu a ve svém důsledku ovlivní celou ekonomiku, neboť celé odvětví v gastronomických zařízeních zaměstnává v ČR odhadem půl milionu osob," vyčísluje Čížek.

Dovozci varují před honem na "čarodějnice"

Horké dny ale zažívají vedle výrobců i dovozci a distributoři lihovin. "Chod naší firmy se okamžitě výrazně změnil. Odvolali jsme promoční akce, změnili provozní a výdejové systémy, propočítáváme krizové scénáře. Zatím nepropouštíme, jen přesunujeme priority a minimalizujeme škody," říká Tomas Otta ze společnosti Global Spirits.

Podle něj je finanční zátěž pro firmu vážná a čelit jí mohou maximálně tři měsíce. "Doufáme, že budou aspoň uvolněny 'bezpečné distribuční kanály' a zahraniční alkohol, aby se trh zcela nevyklidil a nedošlo ještě k horšímu zdravotnímu ohrožení obyvatel," uvedl Otta. 

Zároveň se obává, že současná atmosféra vytáhne "kladivo na čarodějnice" a bez znalosti problematiky zavede populistická opatření, která postihne firmy dodržující zákon, a naopak nelegální distributoři získají současným stavem na síle a výhodě.