"Kalouskových" dluhopisů bude méně, ministerstvo stanoví limity na nákup

"Kalouskových" dluhopisů bude méně, ministerstvo stanoví limity na nákup | foto: koláž iDNES.cz

Babiš omezí počet "Kalouskových" dluhopisů a nebudou tak výhodné

  • 121
Ministerstvo financí brzdí zájem bohatých i drobných investorů o "Kalouskovy" státní dluhopisy. Jak zjistila MF DNES, nastaví jim maximální limit, kolik dluhopisů si smějí v jedné emisi pořídit. A všem už nebude nabízet tak atraktivní úroky jako v minulosti.

"Ministerstvo financí uvažuje o­ snížení limitu na upisovanou jmenovitou hodnotu dluhopisů pro jednotlivé občany," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chce tak zřejmě podpořit původní princip dluhopisů, které měly být investiční příležitostí pro drobné střádaly.

Kdo je připraven investovat miliony, ten může už dávno státní dluhopisy nakoupit "velkoobchodně" prostřednictvím finančních institucí na kapitálovém trhu. Jenže se ukázalo, že nakupovat dluhopisy "maloobchodně", což umožnilo ministerstvo financí poprvé v listopadu 2011, se díky atraktivnějším úrokům vyplatilo více.

Ministerstvo už teď nepovoluje investici nad pět milionů do protiinflačních dluhopisů a loni rozšířilo omezení i na všechny ostatní. "Ve vánoční sérii emisí 2013 byl maximální počet kusů stanoven u­ všech spořicích státních dluhopisů na 50 milionů kusů pro každou jednotlivou tranši," upozorňuje Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva. Teď by se tedy strop mohl ještě snížit.

Dluhopisy za padesát milionů korun drží necelá tisícovka investorů. Nejčastější částka, kterou zájemci do dluhopisů vložili, je 220 tisíc korun. Ministr Babiš spoření v dluhopisech pro občany podporuje, ale přesun státního dluhu k nim omezí.

Stát si dokáže půjčit levně i jinde

"Že tempo vydávání zpomalí, mě netrápí. Co se týká výnosu, předpokládám, že ministerstvo ho nastaví tak, aby byl srovnatelný s konkurencí bankovních produktů," říká exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který se spořicími dluhopisy začal.

Úroky z termínovaných vkladů se i v důsledku intervence ČNB pohybují nízko. "Z tohoto pohledu by státu stačilo nabídnout sazbu mírně nad dvěma procenty ročně, aby získal zájem konzervativních střadatelů," soudí Aleš Tůma, analytik Partners. V minulých dvou letech ministerstvo nabízelo i přes tři procenta ročně u dluhopisů s pětiletou splatností. Od výnosu je však třeba odečíst 15procentní srážkovou daň.

Není také vůbec jisté, jestli bude ministerstvo pod Babišovým vedením vydávat dvě emise "maloobchodních" dluhopisů pro občany ročně jako v minulých letech, nebo jen jednu. Stát si totiž dovede půjčit velmi levně na kapitálovém, "velkoobchodním" trhu. Například při březnové aukci prodal dluhy za osm miliard korun se čtyřletou splatností za úrok jen 0,84­ procenta ročně.