Liberland byl vyhlášen 15. dubna na údajné zemi nikoho mezi Srbskem a...

Liberland byl vyhlášen 15. dubna na údajné zemi nikoho mezi Srbskem a Chorvatskem u Dunaje. | foto: Facebook Liberland

Liberland chce prodávat půdu. Jako investice je to nesmysl, říká expert

  • 157
Samozvaný stát Liberland, založený českým členem Strany svobodných občanů Vítem Jedličkou, hodlá prodávat půdu a zavést dobrovolnou daň. Loni projekt, který nadále čelí kritice diplomatů, získal od podporovatelů okolo 150 tisíc dolarů. Putovaly na nákup lodi či cestu na Kanárské ostrovy.

„Celkem investice a dary dosáhly v období šesti měsíců po vzniku téměř sto tisíc amerických dolarů. Dalších zhruba padesát tisíc bylo investováno společností Liberland Settlement Corporation,“ říká zakladatel a samozvaný prezident Liberlandu Vít Jedlička. Výdaje příjmům zhruba odpovídají.

Přispěvatelé Liberlandu získávají za dary a investice odměnu v meritech - měně samozvaného státu, který si nárokuje území na meandru Dunaje mezi Srbskem a Chorvatskem. Kurz činí jeden merit za dolar.

Za merity bude podle Jedličky možné v Liberlandu nakupovat půdu. „Republika“ hodlá prodávat parcely na rozloze sedmi kilometrů čtverečních. Právní označení ani samotný vznik Liberlandu se ovšem nadále nelíbí Chorvatsku ani Srbsku.

„Kontrolu nad dotyčným územím na pravém břehu Dunaje, které dosud nebylo delimitováno, převzala až do ukončení jednání chorvatská policie,“ konstatovala velvyslankyně Chorvatské republiky v České republice Ines Troha Brdarová. O tom, komu území připadne, rozhodnou jednání Chorvatska se Srbskem.

Investování do půdy v Liberlandu nemá podle českého investičního prostředí kvůli nejasnému vlastnictví význam. „Z investičního hlediska je to jednoduše nesmysl,“ stroze komentuje investiční ředitel fondu Hartenberg Capital František Tregler.

Podporují nás tisíce lidí, říká zakladatel

Liberland přesto podle Jedličky finančně podporují tisíce lidí, většina z nich však nezveřejňuje svou identitu. Výjimkou jsou kapitálový fond Neway Private Capital, francouzský ekonom Pierre-Louis Boitel, který je díky podpoře viceprezidentem Liberlandu, nebo budoucí švýcarský honorární konzul Liberlandu Pavel Pospíšil.

Jednoznačně největším finančním podporovatelem projektu je však Liberland Settlement Corporation, společnost registrovaná ve Švýcarsku. „Je to firma nezávislá na státu, která vznikla separátně. Řídí ji Niklas Nikolajsen ze Švýcarska a já ani nikdo z vlády na ni nemáme žádný přímý vliv,“ dodává Jedlička. Korporace má za úlohu vytvořit trvalé osídlení na území samozvaného státu a akcie v ní si může koupit kdokoliv.

„Zemí nikoho“ ubývá. Hru na Liberland umožnily změny toku Dunaje

Na straně výdajů Liberlandu dominují administrativní a cestovní náklady, například cesta na ostrov Gran Canaria nebo do Mexika. „Na Gran Canarii nás zastupuje bývalá norská diplomatka a v Mexiku Rigoberto Vazquez, právník velmi blízký tamní vládě,“ vysvětluje samozvaný prezident Liberlandu.

Mezi položkami figuruje také nákup lodí za 12 tisíc dolarů. Ty měly sloužit k přepravě občanů a návštěvníků samozvané země. Celkovou výši příjmů a nákladů zveřejní Liberland v nejbližších týdnech.

Tento rok počítá Jedlička s příjmy z investic ve výši 1,5 milionu dolarů. Významným zdrojem mají být nově dobrovolné daně. Liberland chce přitáhnout soukromé společnosti, přičemž lákadlem má být nulová daň a téměř žádné omezení podnikání. Ani v tomto ohledu ovšem není jasno, jak přesně to bude fungovat.

„Obecně platí, že firma je daňovým rezidentem tam, kde má sídlo, a sídlo má nejčastěji tam, kde je zapsána v obchodním rejstříku. Takže pokud by firma z Česka přesunula sídlo do Liberlandu, aniž by dle českého práva zanikla, tak se dá přemýšlet nad všeobecným daňovým domicilem tam. Je to však komplikovaná otázka,“ říká partner kanceláře Taylor Wessing Andrej Leontiev.

Liberland je národ větší než Island, říká zakladatel:

11. května 2015