Kvůli stávce londýnského metra stojí lidé dlouhé fronty na autobus. 11.6.2009

Kvůli stávce londýnského metra stojí lidé dlouhé fronty na autobus. 11.6.2009 | foto: ČTK

Londýn už druhý den ochromuje stávka v metru

  • 0
Londýňané čelí už druhý den komplikacím v dopravě, které vyvolala stávka zaměstnanců metra. Přestože podzemní dráha částečně funguje, doprava na hlavních tazích ve městě prakticky zkolabovala a na autobusových zastávkách se tvoří dlouhé fronty. Lidé mají problémy dostat se včas do práce či do škol.

"Je to hrůza, jezdí jediné dvě trasy metra. Ostatní jsou zavřené nebo jezdí jen v některých úsecích své trasy," popsala iDNES.cz Češka Tereza Pavlíčková, která v Londýně žije.

Kdo mohl, podle ní raději zůstal doma. "Lidé se ráno trousí porůznu. Většinou chodíme do práce kolem půl desáté, ale včera a dnes někteří dorazili i s hodinovým zpožděním. Řada kolegů jela do práce na kole. Včera odpoledne jsme mohli odejít dřív, pokud jsme chtěli," uvedla.

Zaměstnanci metra stávkují za vyšší mzdy a také kvůli omezování pracovních míst. I když vedení londýnské hromadné dopravy jedná s odbory, zatím se nepodařilo situaci vyřešit.

Stávka v londýnském metru zkomplikovala dopravu ve městě. 11.6.2009

Dvoudenní stávka by měla oficiálně skončit dnes kolem 19:00 místního času (20:00 SELČ), ale hromadná doprava se zřejmě vrátí k normálnímu provozu až v pátek ráno.

Stávka za stovky milionů

V současné době je provoz zcela zastaven na dvou z jedenácti linek. Dalších sedm linek funguje částečně, dvě jezdí podle jízdního řádu jen s mírným zpožděním. Stávka nepostihla autobusy, které londýnská radnice v ulicích posílila, ani londýnskou železnici.

Zdarma jezdí lodě na Temži, úřady se snaží organizovat, aby si cestující na nádražích brali společně taxíky. Radnice také otevřela další parkoviště pro kola, kterých se objevilo v ulicích ještě více než jindy.

Automobily zablokovaly hlavní ulice Londýna kvůli stávce v metru.

Podle Londýnské obchodní a průmyslové komory přijde město kvůli stávce asi o 100 milionů liber (přes tři miliardy Kč). Její negativní dopad pocítilo šest z deseti londýnských podniků.

"Tato stávka je poslední věc, kterou londýnská ekonomika během recese potřebuje," uvedl výkonný šéf komory Colin Stanbridge ve svém prohlášení.

Londýnským metrem jezdí každý den kolem 3,5 milionu lidí. Zaměstnanci zde stávkovali naposledy před pěti lety.