Brixtonská libra, nové platidlo v londýnské čtvrti.

Brixtonská libra.

Londýnský Brixton bojuje proti řetězcům, zavedl vlastní platidlo

  • 72
Britové mají v oběhu novou měnu - Brixtonskou libru. Nejde o oficiální, ale symbolické peníze, které mají pomoci v době krize malým obchodníkům a udržet hotovost ve městě. Hodnota nové libry, která platí jen ve čtvrti Brixton, je shodná s běžnou librou.

Měna vznikla, aby chránila před důsledky globální krize a výkyvy na devizovém trhu. Na internetu se objevil televizní spot, který obyvatele Brixtonu vyzývá, aby nové platidlo používali.

Novou měnu navrhl Tim Nicols, který stojí také za vznikem jiných peněz. Hlavním cílem nové měny je prý pokus ochránit majitele malých obchodů, které sevřely a dusí obchodní řetězce.

"Když nakupujeme v supermarketech, 90 procent našich peněz odchází z Brixtonu, posilujeme velké společnosti. My ale chceme, aby peníze zůstaly tady," řekl Nicols.

Rodina Websterových prodává v Brixtonu už 140 let boty. Teď se kromě nápisu na obchodě "založeno v roce 1870" nově objevil i nápis "přijímáme novou měnu".

James Webster uvedl, že obyvatelé čtvrti uvítali měnu s nadšením. "Sláva, máme vlastní peníze!" Do projektu se zapojilo několik desítek malých obchodů a kavárniček. Ten, kdo platí brixtonskou librou, dostává slevy.

Obchodník Black Dacker prozradil, že dává slevy 10 až 20 procent na své zboží. Zákazník, který platí běžnou librou, má ale smůlu.

Měna není ničím krytá a nemá žádné hospodářské výhody, tvrdí organizátoři projektu. Význam je jen symbolický, má přinést peníze malým obchodům, které jsou kvůli krizi v největších problémech.

Podobné peníze jako v Británii už bylo možné dříve vidět už jinde v Británii, ve Spojených státech a jiných zemích. V Londýně, který je jedním z hlavních finančních center světa, je to zatím první pokus.

Myšlenka regionální měny není nová. Už ve středověku měla svá vlastní platidla téměř každá obec. O Brixtonské libře informovala ruská televizní stanice Vesti a slovenský server sme.sk.