Zástupce finančního arbitra Lukáš Vacek

Zástupce finančního arbitra Lukáš Vacek | foto: Kancelář finančního arbitra

Bojovník za správnou cenu půjček zůstává v úřadě. Rozhodla o tom vláda

  • 0
Zástupcem finančního arbitra zůstane dalších pět let Lukáš Vacek. Bude tak moct dokončit kauzu sporných cen půjček na ojetá auta, která je jedním z největších případů, které kancelář arbitra nyní zaměstnávají.

Vláda na svém středečním zasedání na návrh ministerstva financí rozhodla, že zástupce finančního arbitra Lukáš Vacek zůstane ve svém křesle i dalších pět let. Stávající funkční období mu mělo skončit 7. března.

Podle ministerstva financí se osvědčil. „Zasadil se mimo jiné o zvýšení transparentnosti rozhodování finančního arbitra v podobě uveřejňování rozhodnutí zásadní povahy na internetových stránkách Kanceláře finančního arbitra. Významně pomohl také s hladkým náběhem nové agendy v souvislosti s rozšířením působnosti finančního arbitra od 1. listopadu 2013,“ zdůvodnil výběr náměstek ministra financí Martin Pros.

Vacek na pozici přišel z ministerstva financí, kde se mimo jiné podílel na přípravě legislativy v oblasti spotřebitelských úvěrů. Ty jej a finanční arbitryni Moniku Nedelkovou nyní velmi zaměstnávají. Arbitr totiž řeší desítky návrhů spotřebitelů, kteří se domnívají, že jim byla špatně spočítána cena půjčky (tzv. RPSN - roční procentní sazba nákladů) na ojeté auto.

Kdo je Lukáš Vacek

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2004 až 2013 působil na ministerstvu financí, z toho více než 7 let na pozici vedoucího oddělení Retailové finanční služby a ochrana spotřebitele na finančním trhu. Byl zodpovědný především za přípravu legislativy v oblasti spotřebitelských úvěrů, právní úpravu finančního arbitra, ale také za oblast pojištění bankovních vkladů či distribuce finančních služeb. 

Ze spisů ke kauze, do kterých měla MF DNES možnost nahlédnout, vyplývá, že kancelář finančního arbitra je ve svém náhledu na způsob výpočtu RPSN neoblomná. Její argumentace například ve složce proti společnosti GE Money Auto naznačuje, že ji splátková firma nepřesvědčila, že RPSN počítala správně.

První případy s podezřením na chybu v ceně půjčky arbitr dostal na stůl loni v dubnu nedlouho poté, co případ zveřejnila MF DNES. (Více o začátku kauzy RPSN čtěte zde.) Firmám jde ale o miliardy, proto překládají nové a nové odborné posudky, zejména úvěrová společnost Essox. Spor se tak protahuje.

Finanční arbitr je mimosoudní orgán, který bezplatně rozhoduje spory mezi zákazníky a finančními institucemi, a to na návrh zákazníka. Arbitr se zabývá spory v oblasti platebních služeb, spotřebitelských úvěrů, kolektivního investování, směnárenské činnosti a životního pojištění. Tento institut mimosoudního řešení sporů v Česku funguje od roku 2003.

Vacek se sice podílí na rozhodování arbitra, samotná rozhodnutí ale nevydává, pouze pokud by arbitr nebyl přítomen. „Spolupracuje se mi s ním velmi dobře, protože je to odborník, nejen na RPSN a je to velmi pracovitý, slušný a čestný člověk,“ konstatovala Nedelková. Ta je ve funkci od listopadu 2011 do roku 2016.