V České republice je 425 čtyřhvězdičkových a 46 pětihvězdičkových hotelů

V České republice je 425 čtyřhvězdičkových a 46 pětihvězdičkových hotelů | foto: Archiv hotelu U Zlaté studně

Luxusní hotely se po útlumu opět začínají plnit

  • 3
České luxusní hotely se začínají vzpamatovávat z krize, která přidusila cestovní ruch. Loni nastalo po dvou hubených letech mírné zlepšení. Hotelové pokoje se začínají znovu plnit a někde rostou ceny.

Před rokem a půl, kdy krize kulminovala, prožívaly české hotely nejhorší sezonu za deset let. (více o dopadu finanční krize na tuzemské hotely)

Hoteliéři byli nuceni výrazně snižovat ceny. Nejhorší situace panovala v Praze, kde cestovní ruch tvoří jednu čtvrtinu pražského domácího produktu. Recese tam stlačila ceny za pokoje i v luxusních pěti- a čtyř- hvězdičkových hotelech. V nich se ubytovává většina zahraničních turistů, které hlavní město navštíví.

Nedávná čísla Českého statistického úřadu naznačují, že luxusním hotelům začalo v roce 2010 zvonit na lepší časy. Počet ubytovaných hostů se totiž v 5* a 4* hotelech za tři kvartály loňského roku meziročně zvýšil téměř o 15 procent. Potvrzují to i zkušenosti hoteliérů, které iDNES.cz nasbíral.

Situace se zlepšuje

Posun nastal počátkem roku i v Praze. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací České republiky Václava Stárka byla obsazenost pražských hotelů v prvních týdnech letošního roku o více než 6 procent vyšší než ve stejném období vloni. Hoteliéři tak mohli zvýšit ceny v průměru o dvě procenta. Za jednu noc v pražském 4* hotelu návštěvník průměrně zaplatí 1 685 Kč, v 5* hotelu potom 2 780 Kč.

"Mírné zlepšení, které jsme na přelomu roku zaznamenali, je stále neuspokojivé v porovnání s vývojem v některých turisticky atraktivních měst v Evropě," mírní optimismus Stárek. Podle něj je výše cen za ubytování v Praze dlouhodobým problémem, který nezpůsobila jen recese, ale i nárůst ubytovacích kapacit v hlavním městě.

Jeho slova potvrzuje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Investoři či provozovatelé ubytovacích zařízení vůbec nereflektují stav trhu, kdy nám v krizi zásadně poklesl počet zahraničních turistů, přičemž počet ubytovacích zařízení naopak vzrostl," uvedl Okamura.

Hotelů je nadbytek, hosté v nich stráví méně nocí

Ubytovacích zařízení zkrátka v Praze vyrostlo jako hub po dešti. Především ty, které stojí na periferii, však nechce nikdo sklízet. Proto drží své ceny dole a ruce tak svazují zavedeným hotelům v centru města.

Záleží na každém zařízení, jak dokáže v ostré konkurenci obstát. "Loni byly ceny nízké, letos naopak jsme zaznamenali jejich mírný nárůst odhadem o 10 až 15 procent," hlásí z 4* hotelu Antik v centru Prahy. "S cenami musíme jít dolů, protože nám počátkem roku odjeli hosté z Ruska, ti tráví ve městě 5 až 6 nocí. Místo nich nemáme náhradu," říká Tomáš Startl, manažer 4* hotelu Perla nedaleko Václavského náměstí.

Startl upozorňuje na další problém, který hoteliérům "pije krev". Podle něj tráví hosté v hotelech stále menší počet nocí. "Zkracování délky pobytu se promítá do našich tržeb, ty jsou za loňský rok nižší i když jsme ubytovali větší počet hostů", posteskl si ředitel hotelu Černý Slon Jiří Pávek.

Ze současné situace mohou na rozdíl od majitelů a provozovatelů hotelů těžit jejich hosté. Zdá se, že možnosti cenové konkurence hoteliéři téměř vyčerpali a na řadu by tak mohla přijít konkurence prostřednictvím zlepšování kvality nabízených služeb. Že jejich úroveň za evropskými standardy dlouhodobě zaostává, je obecně známou skutečností.