Ve Špindlerově Mlýně lyžaře sveze nová vyhřívaná lanovka.

Ve Špindlerově Mlýně lyžaře sveze nová vyhřívaná lanovka. | foto: Ilustrační foto, Melida

Luxusní lanovky, silnější děla i vyšší ceny slibuje nová sezona na horách

  • 54
Jen v letošním roce investovali horští podnikatelé do svých areálů přes 700 milionů korun. Větší z nich ozdobí nové vyhřívané lanovky a skoro všechny zvýšily palebnou sílu svých sněžných děl. Za velké investice si však lyžaři mnohdy připlatí na skipasech.

Redakce MF DNES sestavila přehled novinek pro letošní zimní sezónu, když oslovila 35 významných lyžařských areálů z celé České republiky. Z přehledu mimo jiné vyplývá, že horské společnosti jen letos investovaly do svých resortů asi 720 milionů korun. Nejčastěji do systémů zasněžování, které jsou kvůli slabým zimám bez přírodního sněhu z posledních let nezbytnou součástí jejich podnikání.

Ovšem největší část horských investic v Česku letos skončila v krkonošských lanovkách. Investiční souboj odvěkých rivalů ze Špindlerova Mlýna a sousední Pece pod Šněžkou totiž z celkových horských investic ukrojil bezmála půl miliardy.

Oba nejznámější české areály totiž letos v investicích trhaly rekordy. Ve Špindlu roste na Pláních nová šestimístná vyhřívaná lanovka s bublinou, první svého druhu v Česku, za 210 milionů korun. Konkureční Pec, která je součástí obřího areálu Skiresort Černá hora-Pec, nezůstala po zadu. Na Černé hoře vyrostla vyhřívaná šestisedačka Hofmanky Express, v samotné Peci pod Sněžkou pak nová odpojitelná čtyřsedačková lanovka Zahrádky Express.

Příplatek za luxusnější svezení

Za nové vyhřáté svezení si však lyžaři připlatí. „Po zhodnocení průběhu posledních zimních sezon, jsme nově rozdělili zimní sezonu do tří částí. Na začátku a na konci zimy nabídneme zvýhodněné ceny lyžování. Zhruba do poloviny prosince a od poloviny března se v našem resortu bude lyžovat za stejnou cenu vedlejší sezony jako loni,“ říká ředitel skiresortu Petr Hynek.

Nicméně v hlavní sezoně bude celodenní skipas pro dospělého stát 690 korun oproti loňským 650. V nově vzniklé třetí části zimy, kterou provozovatelé nazvali jako „top sezona“, bude lyžování nejdražší. V období od Štědrého dne do začátku ledna a pak celý únor zaplatí dospělý za denní skipas 750 korun a dítě 530 korun.

Se obdobným rozdělením už dva roky pracují ve Špindlerově Mlýně. Šéfové tamního areálu zatím nový ceník komentovat nechtějí, nicméně podle neoficiálních hlasů z okolí areálů půjdou ceny vzhůru i na západ od Sněžky. „Ceny ještě zveřejňovat nebudeme, vše je v jednání,“ uvedla pouze mluvčí skiareálu Martina Voráčková.

Z obsáhlého přehledu vyplývá, že více než čtvrtina areálů počítá s mírným zvýšením cen. Ceny porostou nejčastěji od pěti do sedmi procent. Asi pět z oslovených areálů ještě neví, jak bude ceník vypadat. Zbytek areálů nechá ceny na loňské úrovni.

Také šéf Asociace horských středisek ČR Libor Knot neočekává plošné a výrazné zdražování. „Velké investice do lanovek, či zasněžování si vyžádají s největší pravděpodobností i mírné úpravy cen jízdného. Zvýšení cen neočekáváme dramatické a také určitě nebude plošné - bude se týkat zejména těch středisek, kde byly realizovány velké projekty,“ říká Knot.

Podle něj je také letošní úroveň investic slušným výsledkem zejména s ohledem na to, že do areálů již nemíří evropské dotace.

„Od roku 2005 do roku 2014 vzniklo v Česku 70 nových lanových drah – to spolu s dalšími investicemi do infrastruktury představuje tempo téměř miliardu korun ročně. Bohužel s ukončením dotačních projektů z EU a v souvislosti s některými legislativními překážkami se rychlost výstavby lanovek u nás po roce 2014 zpomalila,“ vypočítává Knot. „Letos se staví čtyři lanovky, což je vzhledem k výše uvedeným okolnostem slušné,“ dodává.