Má prodejce právo žádat odstupné?

Koncem února jsem se zúčastnila s přítelkyněmi - důchodkyněmi jednodenního zájezdu, jehož součástí byla i předváděcí akce firmy Beck International.
důchodkyněmi jednodenního zájezdu, jehož součástí byla i předváděcí akce firmy Beck International. Její zaměstnanec nás po čtyřech hodinách doslova "zblbnul", takže jsme podepsaly kupní smlouvu, aniž by nám ji dal k přečtení nebo nahlédnutí. Již při cestě domů jsme si nákup rozmyslely a druhý den jsme všechny doporučeným dopisem naši objednávku zrušily. Přesto nám zboží dovezli, ale my jsme ho odmítly převzít. Firma po nás nyní požaduje 20 % z výše hodnoty zboží. Uvědomujeme si, že jsme udělaly chybu, ale nevíme, jak dál postupovat. Podle nás se tato firma obohacuje na neznalosti důchodců z venkova. S. Purová, Dubicko

Společnost Beck International samozřejmě upravila návrhy kupních smluv v souladu s novelou Občanského zákoníku, platnou od 1. 1. 2001. Smlouvy obsahují ujednání o právu kupujícího odstoupit písemně od uzavřené kupní smlouvy i bez uvedení jakéhokoliv důvodu i v případě, že prodávající neporuší žádnou povinnost, ke které se zavázal ve smlouvě nebo kterou mu ukládá zákon. Smlouvy naopak nepřiznávají toto právo prodávajícímu, tedy Beck International. Ten má právo odstoupit od smlouvy jen z důvodů uvedených v zákoně (zejména pokud zákazník převezme zboží, zaplatí první splátku, ale zbylé již ne). Odstoupením od kupní smlouvy a vrácením zboží proto, že si zákazník nákup rozmyslel, vznikají prodávajícímu nemalé náklady. Tyto ztráty má krýt sjednané odstupné, o jehož výši je kupující předem řádně v písemné kupní smlouvě informován. Občanský zákoník ve znění platném od ledna tohoto roku nestanoví, že při odstoupení kupujícího od smlouvy nelze sjednat takovéto odstupné. Upozornění čtenářů MF DNES podle našeho názoru vycházejí z mylného výkladu novely Občanského zákoníku.
Helena Rejholcová, právní zástupkyně společnosti Beck International s.r.o.

Jestliže zákon dává spotřebiteli právo na odstoupení od smlouvy a zároveň toto právo ničím neomezuje, tak jej nemůže omezit ani prodejce. Podle mého názoru nemá společnost Beck International v tomto případě právo chtít po zákaznících zaplacení odstupného. Takovým finančním postihem je omezují v tom, aby využili své zákonné právo odstoupit od smlouvy do sedmi dnů od podpisu bez udání důvodů. Těm, kteří jsou v podobné situaci jako paní Purová, bych radila odstoupit písemně od smlouvy do sedmi dnů, odmítnout firmě zaplatit odstupné a chtít vrátit zaplacenou zálohu. Pokud firma odmítne, mají možnost vymáhat své peníze podáním žaloby u soudu.
Vladimíra Brádlová, právnička České obchodní inspekce

Občanský zákoník, § 57 (v platném znění):

1) Byla-li spotřebitelská smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání, může spotřebitel od smlouvy písemně odstoupit do 7 dnů od jejího uzavření; nedošlo-li dosud ke splnění dodávky zboží či služeb dodavatelem, může od smlouvy odstoupit do 1 měsíce. To neplatí ohledně smluv, u nichž si spotřebitel výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky.