Maďarská vláda v dubnu připustila, že dluhy jdou nahoru rychleji, než čekala. Ilustrační foto

Maďarská vláda v dubnu připustila, že dluhy jdou nahoru rychleji, než čekala. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Maďaři dostali výstrahu za dluhy

  • 2
Maďarský stát si vysloužil od renomované ratingové agentury Standard & Poors horší známku za to, jak hromadí dluhy. Rating ukazuje na to, jak je ekonomika zdravá a jak je schopná splácet své dluhy. Čím je známka horší, tím méně jsou investoři, jako jsou velké banky a fondy, ochotni zemi půjčovat.

Státu se tak horší ohodnocení prodraží, když si půjčuje na splácení svých dluhů. Analytik Standard & Poors Kai Stukenbrock varoval, že pokud bude růst dluhů Maďarska pokračovat stejným tempem jako dosud, dá mu agentura na vysvědčení ještě horší známku.

"Rating byl snížen na úroveň Polska, kde je mimochodem rozpočtová politika disciplinovanější, a posunut jeden stupeň pod Česko," komentovala Mária Fehérová, analytička České spořitelny.

Experti v londýnské agentuře čekají, že letos se maďarský deficit vyšplhá až na jedenáct procent výkonu ekonomiky, a to včetně nákladů na důchodovou reformu a dálnice.

Maďarská středolevicová vláda po svém znovuzvolení v dubnu připustila, že dluhy jdou nahoru rychleji, než čekala. A zároveň oznámila ambiciózní plán, jak se s rostoucím zadlužením vypořádat.

Ekonomové mu však moc nevěří. Ministr financí János Veres ve čtvrtek na horší známky své země reagoval tím, že jde jen o krok v reakci na minulé problémy. A slíbil brzy poodhalit, jak zemi z vyšších dluhů vyvede.

Z toho, co zatím bylo zveřejněno, je jasné, že nepůjde o žádné úspory v penzích či sociálních dávkách. Daně chce naopak zvednout těm, kdo lépe vydělávají. Alespoň v tom prvním (v neochotě seříznout rozbujelý sociální systém) jsou si maďarští politici podobni se svými českými kolegy.

České vládě zatím hraje do karet čile rostoucí ekonomika a s ní do státní kasy připlouvající desítky miliard korun na daních navíc. Loni se proto schodek rozpočtu udržel pod třemi procenty výkonu ekonomiky.

Celkový státní dluh dosáhl za první čtvrtinu roku podle zveřejněných údajů ministerstva financí 698 miliard korun. Za poslední rok jde o nárůst o osmdesát miliard korun.

Na jednoho člověka tak připadá 68tisícový dluh. Dalších zhruba dvě stě miliard korun dluhů mají na hřbetě zdravotní pojišťovny, mimorozpočtové fondy a obce. - více zde