Forint oslabuje vůči švýcarskému franku, což Maďarům prodražuje splácení hypoték. Ilustrační snímek

Forint oslabuje vůči švýcarskému franku, což Maďarům prodražuje splácení hypoték. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Maďaři si napůjčovali franky a eura, teď jim hrozí bankrot

  • 402
Je to necelé dva roky, co muselo Maďarsko kvůli světové finanční krizi žádat Mezinárodní měnový fond o pomoc před bankrotem. A problémy jsou zpět. Dvě třetiny Maďarů, kteří si vzali hypotéky v cizí měně, mají kvůli slabému forintu velké trable se splácením. Zemi to může přivést znovu na pokraj bankrotu.

Maďaři se před lety rozhodli k riskantnímu kroku. Kvůli vysokým úrokům své centrální banky si půjčili za výhodnější úrok především ve francích a také v eurech. Jenže frank teď vůči forintu výrazně posiluje a Maďarům se hypotéky začínají neúnosně prodražovat.

V zahraniční měně přitom hypotéku splácí 64 procent všech domácností, které mají úvěr na bydlení. Jen o něco lépe jsou na tom firmy, z nichž splácí úvěry ve francích či eurech 54 procent společností. Stejný problém teď řeší i v sousedním Polsku, kde má hypotéky ve francích 700 tisíc domácností a více než polovina úvěry nesplácí.

Za razantní posilování franku mohou hlavně dluhové problémy eurozóny a Spojených států. Investoři hledají jistotu, ke které patří vedle zlata právě stabilní švýcarská měna.

Hlavní ekonom maďarské banky K&H Bank Gyorgy Barcza pro Financial Times uvedl, že vláda bude muset problém začít řešit v případě, že se kurz forintu bude dlouhodobě držet na úrovni 230 forintů za frank, kde je už zhruba měsíc.

Vývoj kurzu forintu vůči švýcarskému franku
DatumKurz HUF/CHF
3. 1. 2011223,72
1. 2. 2011209,78
1. 3. 2011210,14
1. 4. 2011203,93
1. 5. 2011204,91
1. 6. 2011217,97
1. 7. 2011215,21
1. 8. 2011235,11
Zdroj: Maďarská centrální banka

Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové ohrožují problémy se splácením půjček hlavně maďarské banky, které od roku 1990 prošly už několikrát finanční krizí. Maďaři mají úvěry v cizí měně jak u zahraničních, tak u tuzemských bank. "Maďarský bankovní sektor je extrémně slabý. Když začnou mít domácnosti problémy se splácením hypoték ve francích, tak nebudou schopny splácet ani úvěry u domácích bank. Těm tak hrozí vlna krachů a snižování ratingů," vysvětlila Šichtařová.

Maďarským bankám by pomohlo především snížení základní úrokové sazby, aby byly jejich půjčky pro domácnosti přijatelné a nemusely se zadlužovat v cizině. Jenže kvůli slábnoucímu forintu se dá čekat spíše opak. Zvyšování úroků je totiž jedním z nástrojů, jak zabránit oslabování měny.

Maďarská krize by oslabila korunu

Maďarská centrální banka drží už několik let jedny z nejvyšších úrokových sazeb v Evropě. Základní sazbu zvýšila naposledy letos v lednu o čtvrt procentního bodu na šest procent. Pro srovnání Česká národní banka drží sazbu od května loňského roku na rekordním minimu 0,75 procenta.

Problémy Maďarska by se ale neměly dotknout eurozóny a také dopady na Českou republiku by byly minimální. Podle Šichtařové bychom je pocítili pouze oslabením koruny.

"Pro Českou republiku by to ale zásadní problém nebyl. Nám kvůli konkurenceschopnosti škodí spíš prudké posilování koruny, takže pokud oslabí, tuzemští exportéři budou jen rádi," dodala Šichtařová.