Bernard Madoff, který způsobil v USA 'letadlovou' aféru.

Bernard Madoff, který způsobil v USA 'letadlovou' aféru. - Madoff. | foto: Profimedia.cz

Madoffovy oběti uvidí desetinu svých ukradených úspor

  • 14
Tisíce Američanů, ožebračených králem podvodníků Bernardem Madoffem, uvidí alespoň část svých úspor. Soud rozhodl o uvolnění 7,2 miliardy dolarů, které drží vdova po spolupracovníkovi uvězněného finančníka. Je to ale jen zlomek částky, o kterou zloděj z Manhattanu své oběti připravil.

Soudce konkurzního soudu v USA vyhověl žádosti zástupce okradených, aby se mezi ně rozdělily miliardy dolarů ze zabaveného majetku po Madoffovi. Informovala o tom CNN.

Soud v úterý rozhodl, že Irving Picard, soudcem přidělený zástupce ožebračených lidí, který se obětem snaží zajistit navrácení části investic, může uvolnit hotovost jako kompenzaci klientům. Konkrétně to znamená, že se mezi okradené rozdělí suma 7,2 miliardy dolarů, tedy 133 miliard korun.

Je to alespoň částečná náplast za způsobenou újmu, kterou jim Madoff způsobil prostřednictvím společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities. Dosud se jim vyplatilo jen 783 milionů dolarů z pojistek firmy Investor Protection Corp. Nyní jde o první případ kompenzací vyplacených přímo ze zabaveného majetku. Úsměv ožebračených lidí přesto nemůže zakrýt hořkost. Celková částka, o níž je finančník během desítek let svých riskantních hrátek připravil, je mnohonásobně vyšší - dosáhla 65 miliard dolarů, tedy 1,2 bilionu korun.

Manžel byl čistý, brání ho vdova

Uvolněné peníze má nyní v držení vdova po Madoffově blízkém spolupracovníkovi Jeffrym Picowerovi, který zemřel v roce 2009 na infarkt. Loni v prosinci jeho pozůstalá žena Barbara souhlasila s tím, že se zpronevěřené miliardy vrátí obětem, přestože popírá, že by její bývalý manžel o podvodech věděl.

"Bylo to naprosto odpovídající a zároveň obětem prospěšné jednání," řekl k tomu zástupce okradených Picard. U soudu poznamenal, že Madoffově blízkému spolupracovníkovi od roku 1970 na účtech přistálo 7,8 miliardy dolarů, přičemž sám investoval jen částku 619 milionů dolarů.

"Picower věděl nebo měl vědět, že profitoval z podvodu, protože takto vysoká návratnost byla krajně nepravděpodobná," argumentoval u soudu Picard.

Uvězněný finančník si od roku 2009 odpykává stopadesátiletý trest vězení za zpronevěru 65 miliard dolarů. Peníze ukradl svým klientům obřím podvodem na principu takzvaného Ponziho schématu. Stejně fungují například pyramidové hry, lidově zvané letadlo, kdy první klienti dostávají výnosy z peněz klientů, kteří se zapojí později. Na ty poslední klienty už ale žádné peníze nezbývají.