Roman Ječmínek byl řadu let pravou rukou šéfa Sazky Aleše Hušáka.

Roman Ječmínek byl řadu let pravou rukou šéfa Sazky Aleše Hušáka. | foto: Dan Materna, MAFRA

Majitel Sazky odvolal z představenstva Hušákova kritika Ječmínka

  • 40
Mimořádná valná hromada Sazky v pátek odvolala Romana Ječmínka z funkce místopředsedy představenstva společnosti. Podle největšího akcionáře Sazky, Českého svazu tělesné výchovy, Ječmínek firmu poškodil tím, že na ni podal insolvenční návrh.

"Majoritní akcionář svůj návrh dále zdůvodnil tím, že se cítí veřejnými prohlášeními a činy, které Roman Ječmínek v poslední době činí, velmi poškozen," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Pro Ječmínka není výsledek valné hromady překvapením, podle svých slov ho už delší dobu čekal. "Na mé odvolání totiž stačil hlas majoritního akcionáře, kterým je ČSTV. Připomnělo mi to dnes doby normalizace. Prostě si potřebovali najít vnitřního nepřítele," řekl ČTK Ječmínek. Ohledně Sazky se prý bude angažovat i nadále jako zástupce jednoho z akcionářů - Autoklubu ČR.

Ječmínek podal insolvenční návrh v březnu. Šlo v pořadí už o třetí návrh podaný na Sazku a Ječmínek v něm tvrdil, že dluhy po splatnosti narostly do takových rozměrů, že je firma není schopna splácet.

Návrh ale podal údajně bez vědomí dalších členů představenstva a tím si proti sobě poštval šéfa loterijní firmy Aleše Hušáka i Český svaz tělesné výchovy, který za Hušákem stojí.

Sazka poslala akcionářům peníze, které nemá

Mimořádná valná hromada dnes zároveň schválila převody svého budoucího zisku a svého budoucího povinného odvodu až do roku 2021 do Občanského sdružení Zelený ostrov. Sdružení ovládané sportovními svazy provozuje přes firmu Bestsport pražskou O2 arenu a Sazka mu posílá peníze na splátky za její výstavbu. Tento krok může podle opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla ovlivnit uznání více než osmimiliardové pohledávky tohoto sdružení za společností Sazka.

V podstatě jde o to, že valná hromada Sazky dnešním rozhodnutím poslala sdružení peníze, které nemá. Zelený ostrov tak může tvrdit, že je jedním z věřitelů Sazky a své nároky uplatňovat v insolvenčním řízení. Pokud by insolvenční správce pohledávku uznal, sdružení by mělo šanci získat důležité postavení ve věřitelském výboru, který rozhodne, zda Sazka skončí v konkurzu, nebo v reorganizaci.

Podle Ječmínka rozhodnutí o odvodech odporuje všem zákonům České republiky a především insolvenčnímu zákonu. "Cílem je jediné, a to pokusit se o nemožné a protlačit uznání osmimiliardové pohledávky," upozornil Ječmínek. Zároveň uvedl, že Autoklub na hromadě protestoval proti tomu, aby se o návrhu vůbec hlasovalo a že proti tomuto bodu vystoupil i Ertl s tím, že je to nepřijatelné. Autoklub nyní podle Ječmínka zvažuje právní kroky.

Sdružení Zelený ostrov vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy, a ve sporu ohledně pohledávky jsou rozděleny zhruba na dvě poloviny. Insolvenční správce Josef Cupka, který pohledávky za Sazkou roztřídil na oprávněné a neoprávněné, si k pohledávce sdružení vyžádal další informace. Následně o jejím uznání rozhodne.

Je to absurdní, říká věřitel KKCG

"Už je to absurdistán. V době, kdy Sazka je v úpadku a věřitelům dluží přes 15 miliard korun, se ještě ČSTV zaváže k osmimiliardovým odvodům do roku 2021. Při takovémto myšlení ovšem Sazka v té době již nebude existovat," uvedl k tomu Dan Plovajko, mluvčí skupiny KKCG, která je jedním z věřitelů Sazky.

Dnešní usnesení je přitom podle Ertla jednou ze dvou podmínek, jak pohledávku zlegalizovat, respektive označit ji za oprávněnou. "Druhou věcí bude přesvědčit jakýmkoliv způsobem šest z celkových devíti zástupců sportovních svazů v OSZO, aby revokovali rozhodnutí z 11. března, kdy byla odvolána výkonná rada. Tím by se to celé zlegalizovalo," uvedl opatrovník.