O Spolanu se nejspíš uchází společnost Anwil a maďarský BorsodChem. Ilustrační foto

O Spolanu se nejspíš uchází společnost Anwil a maďarský BorsodChem. Ilustrační foto | foto: Lukáš Táborský, MF DNES

Majitel Unipetrolu prodává dcery

  • 11
Petrochemický kolos Unipetrol se zřejmě rozhodl přestěhovat část dceřiných firem do Polska, odkud pochází jeho majitel, ropný koncern PKN Orlen. Unipetrol v soutěžích od konce loňského roku prodává dvě své firmy – neratovickou chemičku Spolana a kralupskou gumárnu Kaučuk.

V obou se do nejužšího výběru dostaly polské chemičky napojené na PKN. Koncem minulého týdne vedení Unipetrolu vybralo do posledního kola tendru na Kaučuk z celkem deseti zájemců tři firmy, přičemž dvě z nich jsou z Polska.

Podle informací MF DNES jde o favorita soutěže, polskou chemičku Dwory, dále polskou obdobu bývalého českého Chemapolu, firmu Ciech, a třetím by měl být finanční investor.

Vybraní zájemci podle zdroje blízkého tendru nepředložili nejvyšší cenovou nabídku. Nejvíce za stoprocentní podíl v Kaučuku nabídla finanční skupina J&T – zhruba 180 milionů eur, což je 5,2 miliardy korun. Vybrané nabídky se pohybují kolem 150 milionů eur, to je o 900 milionů korun méně.

"Dělá to na nás dojem, že je to taková malá domů do Polska," komentoval to jeden z odmítnutých uchazečů, který si však nepřeje zveřejnit jméno.

Šéf skupiny J&T Daniel Křetínský průběh tendru nechce komentovat. "Připouštím jisté zklamaní," uvedl. "Pokud nebude u Kaučuku vybrána nejvyšší nabídka, nebude to příznivá zpráva pro akcionáře. Jestli je zájemce z Polska, nebo odjinud, nehraje takovou roli. Důležité je, aby nebyli poškozeni menší akcionáři," uvedl analytik firmy Atlantik FT Jan Schiesser.

I nižší nabídku – přes čtyři miliardy korun – považuje v případě Kaučuku za slušnou cenu. Unipetrol nechce průběh soutěží na firmy komentovat.

Mezi odmítnutými uchazeči o Kaučuk byla i skupina Penta. "Ano, vykopli nás. Zatím zvažujeme, jestli se budeme bránit, nebo ne," řekl spolumajitel firmy Marek Dospiva.

Zájemci o Spolanu
Také do poslední bitvy o Spolanu Unipetrol už dříve pustil jenom dva uchazeče. Podle ČTK to je favorizovaná dcera PKN Orlen, společnost Anwil, a maďarský BorsodChem.

"V případě Spolany se nyní připravujeme na exkluzivní vyjednávání s vybranými hráči. Jsou to dvě nabídky a předpokládáme, že vítěze vybereme na konci druhého čtvrtletí. U Kaučuku je nejzazší termín na konci třetího čtvrtletí," řekl šéf Unipetrolu François Vleugels.

Kritéria soutěží nebyla zveřejněna, mělo by jít o cenu, rozvoj firmy a udržení vztahů ve skupině.

Polská chemička Dwory má s Kaučukem podobnou výrobu a svoji účast v posledním kole tendru potvrdila. Dwory úzce spolupracují s PKN Orlen v Polsku, kde chtějí ve společné firmy rozšiřovat výrobu.

"Dwory a Kaučuk nebudou po spojení konkurovat firmám ze skupiny Unipetrol, naopak posílí svou roli solidního partnera odebírajícího komodity vyráběné v závodech náležejících k této skupině," řekl šéf Dworů Dariusz Krawczyk.

Obchodní firma Ciech, druhý vybraný zájemce, svou účast potvrdila nepřímo. Šéf pražské kanceláře Ciechu Andrzej Siedlecki uvedl, že bude mít informace ke Kaučuku nejdříve v polovině července. S účastí v posledním kole tendru tak zřejmě počítá, protože v červenci by se měly vyhodnocovat závěrečné nabídky.

Ve Spolaně prodává Unipetrol 82 procent akcií a očekávaná cena je kolem miliardy korun. Kaučuk je jedním z největších výrobců pryží pro obuvnický a gumárenský průmysl, vyrábí i polystyren a další stavební materiály. Jeho roční tržby loni přesáhly 10 miliard korun, čistý zisk měl 440 milionů.

Spolana je v Česku jediný výrobce PVC či plastů k dalšímu zpracování, například pro výrobu platebních karet. Její tržby se pohybují přes čtyři miliardy korun ročně, loni dosáhla čistého zisku 183 milionů.

PKN Orlen koupil většinu v Unipetrolu před dvěma lety od státu za třináct miliard korun. Předchozí vedení firmy předtím podepsalo dohodu s majitelem českého Agrofertu Andrejem Babišem, že mu po privatizaci mimo jiné prodá Kaučuk.

Babiš za něj měl zaplatit necelých 58 milionů eur, zhruba 1,6 miliardy korun. Poláci smlouvu letos vypověděli a s Babišem se soudí. Ten proti nim i Unipetrolu zase vede tři arbitrážní žaloby.