Majitel Zetoru urovnal spor na Slovensku

Protesty, kterým na Slovensku čelil majitel brněnského Zetoru, firma HTC Holding, skončily dohodou. Odboráři společností Považské strojárne - Letecké motory a Polnotech z Považské Bystrice a vedení těchto podniků se dohodli na zvýšení mezd o šest procent, oznámil šéf odborářů Pavol Šujak.

Zaměstnanci závodů v Považské Bystrici začátkem týdne stávkovali kvůli opožďování výplat a odlišným představám o zvyšování mezd.

Protesty na Slovensku s obavami sledovali i zaměstnanci brněnského Zetoru. Jeho odboroví předáci přiznávají, že výplaty se v posledních týdnech zpožďují i v některých menších dceřiných firmách výrobce traktorů.

"Ve vlastní mateřské firmě vyrábějící traktory jsou výplaty v pořádku, naposledy se však o několik dní opozdila výplata v dceřiné firmě, která dodává Zetoru energie," sdělil odborový předák Zetoru Alois Kazele.

Podle něj se výplaty několikrát opozdily i v dalších dceřiných firmách Zetoru. "Z více než dvanácti stovek lidí to zasáhlo několik desítek," sdělil Kazele. Mluvčí firmy Jaroslav Pichrt se k situaci v dceřiných firmách nevyjádřil. Sdělil pouze, že Zetor platí včas a situaci v dceřiných společnostech nekomentoval.

Brněnský výrobce traktorů podle něj letos zatím hospodaří se ziskem. Prodej jeho traktorů roste - zejména na trzích východní Evropy a rozvojových trzích. Loni, kdy HTC Holding do Zetoru vstupoval, měla firma provozní ztrátu 230 milionů korun, i když díky státní podpoře při vyrovnání s věřiteli vykázala konečný zisk 3,25 miliardy korun.

I odboroví předáci přiznávají, že situace ve výrobě traktorů je lepší, než tomu bylo v minulých letech. "Doufáme, že problémy některých částí skupiny nás nezasáhnou," sdělil Kazele.

Na to, jaký je stav celé skupiny HTC, lze odpovědět jen těžko. Firma o sobě nezveřejňuje prakticky žádné informace a s médii téměř nekomunikuje. Majitel firmy Martin Blaškovič začátkem devadesátých let vydělal první velké peníze na obchodech s výpočetní technikou. Později se zapojil do privatizace a koupil několik slovenských výrobních firem.

Loni pak firma koupila za 310 milionů korun od státní České konsolidační agentury Zetor, který musel stát zachraňovat před bankrotem. Skupina HTC přitom za Zetor zaplatila s několikatýdenním zpožděním. Na Slovensku podle internetových stránek aktualizovaných naposledy před dvěma lety zaměstnává skupina čtyři tisíce lidí a obrat v roce 2000 činil 4,4 miliardy.

Dvě problémové firmy z Považské Bystrice podle odhadu slovenských novinářů zaměstnávají dohromady jen několik málo stovek lidí. Nejproblémovější Považské strojárne - Letecké motory doplatily na drahý vývoj leteckých motorů, které však nemají odbyt.