Roman Jakubovič Popov tvrdí, že jeho banka ERB má u ČNB miliardu korun.

Roman Jakubovič Popov tvrdí, že jeho banka ERB má u ČNB miliardu korun. | foto: ČTK

Majitel zkrachovalé ERB bank vyhrožuje českému státu arbitráží

  • 44
Roman Popov, většinový vlastník ERB bank, vyhrožuje českému státu arbitráží. Zatím jen poslal dopis a nedodal potřebné podklady, ministerstvo financí tak nepovažuje jeho výhrůžku za vážnou.

Na ministerstvo financí přišel dopis od Romana Popova, ve kterém českému státu oznamuje, že mu jako zahraničnímu investorovi poškodil investici a že se proto obrátí na rozhodčí soud.

„Ministerstvo financí obdrželo dopis od pana Romana Popova, ve kterém uvádí, že je majoritní akcionář ERB Bank a zahraniční investor, který byl údajně poškozen jednáním státu. Do dnešního dne ale ministerstvo od stěžovatele neobdrželo k tomuto tvrzení žádné podklady, proto se nemá k čemu vyjadřovat. Ministerstvo zaslalo panu Popovi žádost o doplnění základních podkladů, ale pan Popov na tuto žádost nikterak nezareagoval,“ uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Stejné dopisy poslal podle informací zpravodajského serveru seznam.cz Popov také na ministerstvo spravedlnosti a na Pražský hrad. Podle informací MF DNES ministerstvo nebere dopis vážně. Takových dopisů totiž dostává desítky.

Oznámení o úmyslu zahájit arbitráž totiž vyžaduje určité náležitosti - pisatel musí prokázat, že je zahraniční investor - například kopií pasu nebo uvedením dokladů údajně poškozené zahraniční společnosti. Dále by měl přiložit dokumenty a analýzy prokazující, že stát poškodil jeho investici na území ČR.

Samotná arbitráž pak nemůže začít dřív než za půl roku - podle smlouvy mezi Českem a Ruskem má totiž stát šest měsíců na to seznámit se s případem a případně nabídnout investorovi mimosoudní narovnání. Anebo se dojde k tomu, že dohoda není možná a investor bude český stát žalovat.

ERB bank vyšetřována policií

Policie aktuálně vyšetřuje dvě trestní oznámení na banku ERB ruského finančníka Popova, podezírá management z tunelování banky. Popov argumentuje, že jde o politický nátlak a snahu zlikvidovat jeho finanční instituci.

Jedenáctého října vyhlásila ČNB, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům a o více než týden později začal Garanční systém finančního trhu (systém pojištění vkladů) vyplácet náhrady klientům. Jejich vklady jsou pojištěny v plné výši do částky 100 tisíc eur, tedy 2,7 milionu korun, včetně výnosů z úroků. GSFT to vyšlo na 3,6 miliardy korun.

Letos v březnu ČNB zakázala bance poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Banka s ruským kapitálem se zaměřovala hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale má i retailovou drobnou klientelu, pobočky měla v Praze a v Karlových Varech.