Majitelé povodňových dluhopisů zapomínají vybírat úroky

S podobným nadšením jako lidé kdysi přispívali na znovuobnovení Národního divadla, nakupovali v srpnu 1997 povodňové dluhopisy. Vedle pěkných úmyslů je k nákupu vedla také celkem dobrá investiční příležitost. Jaká je situace s povodňovými dluhopisy dnes? Úročení dluhopisů se oproti předcházejícím dvěma letům výrazně snížilo a řada jejich majitelů na výplaty úroků navíc asi pozapomněla. První úroky, které si mohli majitelé dluhopisů vybrat již v roce 1998, zůstaly zatím neproplaceny u sto šestnácti tisíc dluhopisů, další rok stoupl počet nevyzvednutých úroků na sto padesát čtyři tisíce. "V letošním roce nebyly ještě proplaceny úroky u více než tří set třiceti tisíc dluhopisů," říká tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Ten, kdo si úroky z povodňových dluhopisů ještě nevyzvedl, o ně nemusí přijít, protože jejich splatnost je desetiletá. Vyplácejí se na každé pobočce České spořitelny, stačí předložit dluhopis a úrokový kupon.

Úroky za předcházející rok si mohou vlastníci listinných dluhopisů začít vyzvedávat počátkem nebo koncem srpna podle toho, jaké datum mají ve svých cenných papírech uvedeno. Kdo vlastní zaknihovanou podobu dluhopisů, nemusí si s výběrem úroků lámat hlavu, protože je dostává každý rok koncem srpna poštou.

Všechny povodňové dluhopisy jsou splatné v roce 2002. Tehdy bude jejich majitelům vyplacena částka odpovídající jmenovité hodnotě dluhopisu. Kdo tedy nakoupil pět tisícikorunových dluhopisů, má právo na výplatu pěti tisíc korun. Majitelé dluhopisů nemusí ale čekat na investované peníze až do roku 2002. Mohou je prodat dřív, ale musí počítat s tím, že na prodeji pravděpodobně budou tratit.

"Na burze se zaknihované povodňové dluhopisy obchodují běžně jen ve velkých objemech, to znamená minimálně kolem deseti milionů korun, což není případ běžného klienta. Vlastníci několika povodňových dluhopisů se pravděpodobně kupce nedočkají hned, a když už se obchod uskuteční, nemusí to být za výhodnou cenu," říká Tomáš Sysel ze společnosti Conseq Finance.

Kursy dluhopisů totiž nemusí na burze odpovídat jejich jmenovité hodnotě. Za tisícikorunový dluhopis tak může jeho majitel dostat méně peněz. "Při obchodech s nižším počtem těchto dluhopisů se pohybuje cena jednoho kusu v letošním roce zhruba mezi devíti sty až tisíci korunami," upřesňuje Tomáš Sysel.

Majitelé listinných dluhopisů je mohou prodat také komukoli "z ruky do ruky". Pravděpodobnost úspěchu je však v porovnání s prodejem na burze dost malá - ledaže by člověk měl známého, který by tyto cenné papíry chtěl koupit.

Jak se stanovuje úročení povodňových dluhopisů?
Úročení dluhopisů není stanoveno na celou pětiletou dobu splatnosti dluhopisu fixně, ale je závislé na výši červnové inflace. K té se připočítají dvě a půl procenta a výsledek součtu představuje výši úroku pro další rok. Za první rok byly dluhopisy úročeny dvanácti a půl procenty, v dalším roce čtrnácti a půl procenty, a v letošním roce 4,7 procenta. Úroky se daní dvaceti pěti procenty.

Jak prodat předčasně dluhopisy?
* prostřednictvím burzovních makléřů na burze, majitel však platí za zprostředkování poplatek

* zaknihované dluhopisy také prostřednictvím RM-Systému, obchoduje se zřídkakdy, poplatek za zadání pokynu k prodeji s jednodenní platností je osmdesát korun, v případě, že se obchod uskuteční, zaplatí klient ještě minimálně padesát korun; jestliže člověk na RM-Systému ještě neobchodoval, musí se zaregistrovat za padesát korun

* menší množství dluhopisů lze prodat obtížně, obchoduje se s nimi spíš ve velkých balících

Jak vybírat úroky?
* splatnost počíná dnem vyznačeným na kuponu, konkrétní období výplaty sdělí na pobočkách spořitelen; po deseti letech od data splatnosti je však právo na výplatu úroků promlčeno

* úroky v případě listinných dluhopisů je možné vybrat na pobočkách České spořitelny; majitelům zaknihovaných dluhopisů jsou úroky automaticky zasílány poštou

Jak postupovat při ztrátě dluhopisu?
Řešení ztráty dluhopisu je časově i technicky náročné. Majitel ztraceného cenného papíru se musí obrátit na soud a požádat o umoření. Přitom by měl soudu sdělit identifikační údaje dluhopisu (název, ISIN, sériové číslo ztraceného cenného papíru). Po vydání soudního usnesení následuje roční takzvaná umořovací lhůta. Po jejím skončení musí majitel dluhopisu znovu k soudu, kde mu vydají soudní rozhodnutí o umoření. S ním je třeba zajít do České spořitelny pro náhradní dluhopis. Za jeho vydání zaplatí majitel poplatek až sto korun, navíc musí počítat ještě se soudními poplatky.