Banka UBS. Makléři

Banka UBS. Makléři | foto: UBS

Makléř připravil největší švýcarskou banku o dvě miliardy dolarů

  • 52
Největší švýcarská banka UBS bude mít za čtvrtletí obří ztrátu. Jeden z makléřů ji připravil zhruba o dvě miliardy dolarů. UBS v krátkém sdělení uvedla, že makléř prováděl neschválené transakce. Akcie po zprávě okamžitě klesly o deset procent. Podezřelého muže zadržela londýnská policie.

"Zaznamenali jsme ztrátu, kterou způsobil jeden obchodník neautorizovanými transakcemi. Je možné, že UBS kvůli tomu bude za třetí čtvrtletí ve ztrátě," uvedla banka na svých internetových stránkách několik minut před zahájením čtvrtečního obchodování. "Účty klientů však ohroženy nebyly," dodala.

Finanční ústav také sdělil, že všechny transakce dotyčného investičního makléře dále prověřuje.

Londýnská policie mezitím zadržela ve finanční čtvrti City 31letého muže jménem Kweku Adoboli, který podle serveru Financial Times a některých dalších médií pracuje jako šéf oddělení UBS v Londýně.

Podle profilu na internetové síti LinkedIn je Adoboli v rámci UBS šéfem oddělení ETF a Delta 1 v Londýně. Jako Delta 1 se zpravidla označují prestižní týmy makléřů, kteří obchodují s nejsofistikovanějšími finančními deriváty.

Švýcarská média s odkazem na zdroje v UBS uvedla, že makléř, který je za ztráty zodpovědný, pracuje právě v londýnské kanceláři UBS. Britská policie se o něm dozvěděla patrně už ve středu odpoledne, zadržen byl ale až dnes kolem 3:30 místního času.

"Ohromuje mě, že něco takového je pořád ještě možné," neskrýval údiv nad zprávou analytik finanční společnosti ZKB Claude Zehnder. "Je jasné, že mají problém s řízením rizika. I když ta částka není úplně závratná, v každém případě to znamená ztrátu důvěry, která na UBS vrhá špatné světlo," dodal.

Akcie UBS hned po zahájení obchodování na burze v Curychu spadly skoro o deset procent a dostaly se až na roční minimum 9,88 franku. Později ztráty zmírnily asi na pět procent, po 14:00 už ale znovu ztrácely téměř devět procent. V únoru byly akcie na ročním maximu, které činilo kolem 20 franků za kus.

UBS je další bankou, která přišla o peníze kvůli vlastním lidem

S podobným problémem, tedy s neschválenými transakcemi svých makléřů, se už v minulosti setkalo více bank. Zhruba před třemi lety připravil asi o pět miliard eur francouzskou banku Société Générale její tehdejší makléř Jérôme Kerviel.

Ten sice obchodování nad povolené limity přiznal a uvedl, že manipuloval s počítačovými daty, vinu ale necítil. Bránil se tím, že o nepovolených transakcích jeho nadřízení věděli a tiše je schvalovali až do té doby, než začaly přinášet ztrátu. Potrestána tak podle něj měla být spíše banka než on sám.

Pařížský soud ale loni v říjnu řekl, že banka o Kervielových machinacích nevěděla, a makléř si tak musí odsedět tři roky a celou škodu bance uhradit. Pokud by měl dluh splácet ze svého platu 2 300 eur, potřeboval by na to 17 tisíc let, spočítal tehdy deník Le Monde.

Největší obchodní podvody a machinace (v dolarech):

10 miliard - BCCI založil v roce 1972 pákistánský bankéř Agha Hasan Abedi. Příčinou jejího krachu v červenci 1991 byly ztráty z nelegálních transakcí a nekrytých půjček. V kauze byl například odsouzen ke 14 letům vězení pákistánský loďařský magnát Abbás Gokal, který si od BCCI vypůjčil 750 milionů liber k financování svého okázalého životního stylu.

7,13 miliardy - Ztrátu způsobil francouzské bankovní skupině Société Générale, která vlastní Komerční banku, jeden z jejích zaměstnanců Jérôme Kerviel. Ten využil znalosti jejího bezpečnostního systému a prováděl tak řadu neautorizovaných finančních transakcí.

6,4 miliardy - Tolik peněz prodělal hedgovému fondu Amaranth Advisors Brian Hunter sázkami na ceny zemního plynu.

2,6 miliardy - V letech 1995 až 2003 přišla rakouská banka BAWAG o miliardy kvůli neúspěšným transakcím v Karibiku, kde nebyla oprávněna investovat, ale také proto, že její tehdejší generální ředitel Helmut Elsner společně s dalšími bankéři pomáhal tyto ztráty zakrývat.

2,6 miliardy - O tyto peníze přišla v letech 1986-1996 společnost Sumitomo kvůli nepodařeným obchodům s mědí, které prováděl Jasua Hamanaka.

1,4 miliardy - Přes 200 let stará investiční banka Baring Brothers vyhlásila v roce 1995 bankrot, aby záhy byla za libru zachráněna nizozemskou bankovní skupinou ING. Osudnou se jí stal její tehdy 27letý zaměstnanec Nick Leeson, který v roce 1994 ztráty schovával na účet s číslem 88888.

1,3 miliardy - V červnu 1992 bylo zatčeno v Indii osm osob, včetně Haršáda Mehty řečeného "Big Bull" (Velký Býk) v souvislosti s rozsáhlým burzovním skandálem, který otřásl indickými finančními kruhy. Big Bull, který byl v té době nejslavnějším a nejbohatším bombajským burzovním makléřem, byl obžalován z mnoha trestných činů, v roce 2002 ale zemřel.

1,1 miliardy - V září 1995 oznámila jedna z největších japonských komerčních bank Daiwa, že nelegálními obchody s americkými vládními obligacemi u newyorské pobočky jí obchodník Tošihide Iguči způsobil miliardovou ztrátu.

Zdroj: ČTK