Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: MF DNES

Manažer dostal výpověď. Kritizoval jsem sklad u Temelína, hledá důvod

  • 53
Může to být běžná událost – jeden z manažerů Ústavu pro jaderný výzkum v Řeži, Václav Lobovský, dostal výpověď. Ale může to být i závažnější a složitější věc. Ten samý manažer totiž krátce před "vyhazovem" kriticky vypovídal na protikorupční policii ke kauze, v níž figuruje majitel ústavu, elektrárenská společnost ČEZ.

Jde o zakázku na stavbu meziskladu jaderného paliva v Temelíně, kterou za miliardu a půl získala firma CEEI s tajnými vlastníky. Oproti původním podmínkám firma sklad staví podle projektu Energoprojektu, což je právě divize Ústavu jaderného výzkumu, a za trojnásobnou než očekávanou cenu. Lobovský je přitom jedním z uznávaných expertů v jaderné energetice a strojírenství a Energoprojekt měl dříve "pod sebou".

Do roku 2008 byl Lobovský (63) místopředseda představenstva ústavu, doposud byl pak šéfem nákupu a podpory prodeje a prokuristou.

"Myslím si, že důvod mé výpovědi, je jen zástupný," řekl MF DNES Lobovský, který ústav po 16 letech opouští s vysvětlením, že plnil pomalu své zadané úkoly. Šéf dozorčí rady ústavu a člen představenstva ČEZ Vladimír Hlavinka scénář výpovědi jako pomsty za kritiku meziskladu odmítá.

Mezisklad v Temelíně

Po spuštění Temelína začal ČEZ připravovat stavbu meziskladu vyhořelého paliva, který měl být potřeba v roce 2013. Jenže mezitím ČEZ změnil dodavatele paliva, stávající palivové tyče se musí všechny vyměnit, a sklad tedy bude potřeba dříve, už v roce 2011. Energetici by to se svým projektem prý nestihli, a tak vypsali tendr na stavbu na klíč za půl miliardy.
Vítězem se stala firma CEEI s vlastníky v Lichtenštejnsku s cenou 1,55 miliardy. CEEI zjistila, že se svým projektem stavbu nestíhá, a tak jí ČEZ přenechal svůj původní projekt. Mezisklad je přesto dokončen včas, už za měsíc si ho ČEZ přebere.

"To je úplné UFO. Oddělení pana Lobovského se prostě rekonstruuje, jeho činnost přebírá finanční ředitel. Mluvilo se o tom delší dobu, vůbec nevím, že by něco říkal policii," zdůraznil. MF DNES kontaktovala i kancelář šéfa ústavu Aleše Johna, nikdo však na žádost MF DNES o vysvětlení nereagoval.

Potíž Energoprojekt

Problém s meziskladem jaderného paliva spočívá v tom, že zakázku od ČEZ získala v roce 2008 za 1,5 miliardy korun neprůhledná firma CEEI s anonymními vlastníky v Lichtenštejnsku. Vysoutěžená cena byla nejen trojnásobně vyšší, než ČEZ předpokládal, byla i téměř dvojnásobně vyšší, než na kolik vyšel obdobný mezisklad v sousedním Německu.

Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že podle vítězného projektu CEEI se sklad v požadovaném termínu postavit nestihne. A tak se ČEZ nakonec s CEEI dohodl, že jí vlastně může pro stavbu přenechat svůj vlastní projekt meziskladu, který si původně připravoval. Autorem tohoto projektu byl Energoprojekt, divize Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, plně vlastněného kolosem ČEZ.

Nejasnosti kolem meziskladu vyplavaly na povrch loni, když MF DNES zjistila, že policie zatkla jednoho z bývalých jednatelů firmy CEEI Martina Petera za přípravu únosu a chystané brutální ublížení na zdraví druhému jednateli Jiřímu Kovářovi. S ním se totiž rozhádal o peníze ze zakázky na mezisklad a o vlastnictví firmy. Případ Petera je již vyřešen, v květnu byl odsouzen za vydírání na pět let do vězení. (ČEZ zadal miliardovou zakázku tajemné firmě, jejíž bývalý jednatel je ve vazbě)

Vyřešeno však není, zda byla v pořádku samotná zakázka, což také začala na základě trestního oznámení z loňského roku zjišťovat policie.

Letos na konci dubna podle informací MF DNES detektivové vyrazili za Václavem Lobovským. Ten se dlouhá léta pohybuje v energetickém průmyslu, kromě Ústavu jaderného výzkumu a potažmo Energoprojektu působil léta i jako manažer Škody jaderné strojírenství a nyní je i prezidentem Sdružení dodavatelů investičních celků. Podle informací MF DNES měl tento manažer na základě svých zkušeností i znalostí ze svého působení v oboru okolnosti stavby meziskladu i jeho cenu před policií kritizovat.

Lobovský nechtěl detaily kolem policie komentovat. Potvrdil však, že až do dubna neměl s nadřízenými problém a ještě měsíc předtím dostal v plné výši odměny za výsledky v loňském roce. V květnu přišla první výtka k jeho práci a následně výpověď. "Řekli mi, že důvodem je snaha omladit kolektiv a nedostatečná rychlost, s jakou zavádím centrální nákup," říká Lobovský.

Podle Hlavinky to zástupný důvod není. "Vždyť jsme panu Lobovskému i nabídli, že pro ústav může dělat na IČO," upozornil. A samotná stavba meziskladu je podle něj v pořádku. ČEZ si ji převezme už na konci července.