Logo developerské společnosti ECM na oplocení při stavbě pankráckého mrakodrapu

Logo developerské společnosti ECM na oplocení při stavbě pankráckého mrakodrapu City Tower | foto: Martin Štěrba, MF DNES

Přežijeme, když prodáme část projektů, věří šéf stavebního giganta ECM

  • 20
Milan Janků, majoritní majitel developerské společnosti ECM, která je od května v insolvenci, se snaží odvrátit pád své firmy. Navrhuje hned prodat osm započatých projektů a pět dokončit. Kromě peněz nabízí věřitelům akcie firmy, ti ale o jeho záměrech pochybují.

Majoritní vlastník developerské firmy ECM Milan Janků věří, že i přes nynější insolvenční řízení kvůli miliardovým dluhům jeho firma přežije. A dokončí i část svých projektů.

Osud ECM, známé hlavně výstavbou mrakodrapů na pražské Pankráci, je klíčový jak pro věřitele, tak pro investory. Třicet procent akcií firmy (ECM REI AG) se totiž stále obchoduje na pražské burze cenných papírů.

Developer je od května v úpadku na návrh České spořitelny, které dluží 186 milionů korun. Celkové dluhy firmy jsou 4,1 miliardy, z toho většinu tvoří nesplacené dluhopisy. Spořitelna zatím prosadila, aby firma prošla reorganizací, tedy oddlužením, při zachování chodu firmy.

Janků MF DNES řekl, že chce věřitelům navrhnout následující plán: Vezmou si od něj 55 procent akcií firmy ECM REI AG, prodají osm z celkem 13 projektů společnosti a zbylých pět staveb firma sama nejprve dokončí. "Podmínkou samozřejmě je, abychom na dokončení sehnali kapitál," řekl Janků.

Mezi pěti projekty, které by chtěl Janků dotáhnout do konce, je například budova City Epoque na Pankráci. Jde o výškový dům ve tvaru písmene "V", v jehož jedné části by měly vzniknout luxusní byty a ve druhé komerční prostory. Další vybrané projekty jsou pak komerční centra v Českých Budějovicích, ve Zlíně a v polské Poznani.

Například projekt City Epoque však některé věřitele zatím spíše straší. "Neprodaných luxusních bytů je dnes v Praze tolik, že nevím, kdo by na to nyní dal peníze," řekl MF DNES jeden z nich. Janků s tím sice souhlasí, ale podle něj v Praze po malometrážních luxusních bytech u metra, což je případ pankráckého véčka, poptávka stále je.

Jak se k tomu věřitelé firmy, kterou stáhly ke dnu právě hlavně megalomanské projekty výškových budov v kombinaci s nedávnou finanční krizí, postaví, zatím není úplně jasné.

,