Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Manažeři mají nejhorší náladu za tři roky, čekají pokles výroby

  • 61
Průmysloví manažeři čekají problémy ve výrobě. Podmínky v průmyslu jsou podle nich totiž nejhorší od srpna 2009. Dokládá to index nákupních manažerů, PMI, který se v květnu propadl z dubnových 49,7 bodu na 47,6. Uvedla to společnost Markit Economics, která index sleduje.

Z pěti složek indexu poklesly čtyři, předchozí úroveň si zachoval jediný -  dodavatelské lhůty.

PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je ukazatel hospodářské aktivity. Výrobní PMI ukazuje aktivitu ve výrobě. Předěl mezi růstem a poklesem aktivity je hranice 50 bodů. Nad ní manažeři zaznamenávají růst, pod ní pokles.

Index sleduje nové zakázky, celkovou výrobu, zaměstnanost, lhůty dodávek a nakoupené zásoby na skladě. V ČR je složen z dotazníků od nákupních manažerů 250 průmyslových podniků.

Objem nových zakázek podle indexu klesl nejrychlejším tempem za bezmála tři roky, výroba stagnovala a firmy propouštěly. Objem nových exportních zakázek přitom klesá již sedmý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od července roku 2009.

"Po oživení, které jsme zažili od loňského listopadu po březen tohoto roku, se výhled výrobního sektoru výrazně zhoršil. Očekáváme, že centrální banka zareaguje na toto zhoršení dalším uvolněním monetární politiky," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska.

Podle ní se výsledky PMI vzhledem ke zhoršeným číslům o vývoji tuzemské ekonomiky daly čekat. Statistici ČSÚ v polovině května oznámili, že ekonomika za první čtvrtletí klesla o procento (vyjádření ministra financí k novým číslům čtěte zde).

I kvůli tomu se Urbanske zhoršuje také nálada manažerů.