Gareth Penny, předseda představenstva NWR na snímku z roku 2013

Gareth Penny, předseda představenstva NWR na snímku z roku 2013 | foto: Profimedia.cz

Vedení NWR nabídlo rezignaci. Krysy opouštějí loď, glosoval to Krúpa

  • 18
Generální ředitel společnosti New World Resources (NWR) Gareth Penny nabídl ke konci května rezignaci na funkci výkonného předsedy představenstva firmy. Spolu s ním jsou k rezignaci připraveni a další tři členové představenstva. Od vyhlášení úpadku dceřiné společnosti OKD míří NWR k rozpuštění.

NWR to v pátek uvedla na své internetové stránce. Ředitelské funkce nabídli již k dnešnímu dni k dispozici i další tři členové představenstva: Alyson Warhurstová, Bessel Kok a Ian Ashby.

Pennyho povinnosti převezme k poslednímu květnu Boudewijn Wentink, který rovněž zůstane výkonným ředitelem NWR. Obdobně Barry Rourke bude nadále vykonávat funkci nevýkonného ředitele NWR.

Krok příliš nepřekvapil dlouhodobého kritika a spolumajitele firmy Pavola Krúpu. „Krysy opouštějí potápějící se loď, začalo to Zdeňkem Bakalou. Odstoupením z funkce se ale zodpovědnosti za své činy nevyhnou,“ vyjádřil se Krúpa, jehož skupina Arca Capital je minoritním akcionářem NWR.

Krúpa - sám muž s pověstí nájezdníka - vyzval v pátek českou vládu, aby iniciovala vytvoření analýzy závazků, ke kterým se firma podle Arca Capital zavázala při privatizaci menšinového podílu v černouhelné firmě OKD v roce 2004.

Za poslední dva roky si vydělal Penny 48 milionů korun

NWR v prohlášení uvedla, že podniká veškeré „praktické kroky“, aby co nejvíce snížila náklady a zefektivnila zbývající aktivity. V tomto případě to tedy znamená úsporu na mzdách manažerů.

Penny, který vedl NWR od roku 2012, si podle poslední výroční zprávy loni vydělal v přepočtu okolo 13,5 milionu korun hrubého. O rok dříve si ještě přišel spolu s bonusem (ten už loni nedostal) na bezmála 34 milionů korun.

Je ale otázkou, zda by Penny a spol. nestáli v případě rezignace NWR opravdu už ani příslovečnou penny. Jinými slovy: zda nemají nárok na odstupné. To by mohlo být třaskavým tématem zejména v situaci, kdy téměř jistě při propuštění v dceřiné OKD horníci v kolektivní smlouvě dojednaných dvanáct výplat nedostanou.

Mluvčí NWR Radek Němeček nechtěl informace o tom, zda a jaké odstupné by bylo manažerům vyplaceno, komentovat.

Na burze firma skončila

NWR je majitelem černouhelné společnosti OKD, která je od minulého týdne v úpadku. V insolvenčním návrhu, který uhelná společnost sama na sebe podala, OKD uvedla, že má více než 650 věřitelů a dluží přes 17 miliard korun.

Akcie NWR se v návaznosti na insolvenci de facto jediného hodnotného aktiva - těžební OKD - přestaly před více než dvěma týdny obchodovat na burzách v Londýně, Varšavě i Praze (více jsme psali zde). Už předtím se ale cena akcií předlužené společnosti pohybovala v jednotkách halířů.

Zároveň už při stažení z burzy ve zprávě NWR uváděla, že zbytek skupiny bude nejspíše rozpuštěn nebo rozdělen. A pokud se tak stane, lze očekávat minimální nebo nulové výnosy pro akcionáře NWR.

,