Mařík: vědec, kterého si firmy předcházejí

  1:00
Nový seriál MF DNES představuje některé úspěšné Čechy, jejichž jméno dávno překročilo hranice země. Jde o odborníky, kteří se zařadili mezi osobnosti mezinárodního významu. Bourají tak vžitý mýtus o Česku jako zemi, která je levnou dílnou vyspělých západních firem.
Vladimír Mařík

Vladimír Mařík - Vědec a kybernetik Vladimír Mařík. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Jsou vynálezci, kteří žijí celý život z jednoho patentu.

Když má však profesor ČVUT Vladimír Mařík vyjmenovat nejdůležitější objevy svého týmu, které našly cestu na trh, váhá, se kterým má vůbec začít.

Jeho objevy mají blízko k románům Julesa Verna: jde o roboty průzkumníky, kteří se spolu umějí domlouvat, motory ponorek, které hlásí závady týden dopředu, takže se pro včasnou opravu ani nestihnou pokazit, nebo kardiostimulátory s diagnózou.

A to je jen hrstka. Mařík je vedoucím katedry, jejíž nápady si kupují nejen společnosti jako Bosch, Toyota, Rockwell, Honeywell, Boeing, Samsung, ale i americká armáda.

Navíc, jak sám říká, "musíme dělat i něco pro doma", a tak spolupracuje s českými nemocnicemi. K tomu má blízko i díky své manželce lékařce.

Klíčem ke všem objevům je kybernetika, kterou Mařík vystudoval na počátku sedmdesátých let, kdy se představy o nové výpočetní technice omezovaly u běžných lidí jen na komedii Jáchyme, hoď ho do stroje. Na filmem proslavené kondiciogramy však zapomeňte, jde o vědu, která se prolíná mnoha obory.

"Bavilo mě studovat vědu, která je na rozhraní mnoha dalších disciplín jako automatické řízení, informatika, ale i biomedicínské inženýrství či lingvistika," vyjmenovává třiapadesátiletý profesor.

Smyslem této vědy je zachytit, jak vznikají, přenášejí se a zpracovávají informace v různých systémech od přírodních, technických po ekonomické. Pochopit znamená také možnost nahradit lidskou práci stroji.

Mařík je jedním ze zakladatelů katedry kybernetiky, jejíž vývoj začal před 15 lety a která dnes úzce spolupracuje s rakouskými univerzitami. Nyní má 120 výzkumných pracovníků a doktorandů a osm týmů s věkovým průměrem 32 let s mezinárodně srovnatelnými a několika unikátními výsledky.

Jako druhé zaměstnání vede pražské výzkumné centrum americké firmy Rockwell Automation s 50 výzkumníky. Navíc stíhá cestovat po světě a přednášet. "To si nenechám vzít, být se studenty je neuvěřitelně obohacující," říká.

Sám má dva dospělé syny, jeden nedávno dokončil studia v telekomunikacích. Své studenty Mařík posílá do zahraničí na zkušenou a bere je i na jednání s firmami, aby je lépe motivoval. V oboru je uznávaným vědcem, před dvěma lety dostal dokonce rakouské státní vyznamenání, Čestný kříž.

"Ve světě jsou známy jeho publikace, navíc se u něj spojuje odborná kvalifikace s manažerskými schopnostmi, takže patří nejen k předním odborníkům české kybernetiky nebo umělé inteligence, ale angažuje se i v problémech české vědy. Vážím si ho pro čestnost, spolehlivost a přímé jednání," říká Petr Vavřín, emeritní rektor Vysokého učení technického v Brně.

Když má profesor Mařík popsat, na které vynálezy svého týmu je pyšný, na prvním místě uvede systém "pro prediktivní diagnostiku asynchronních motorů". Jako dobrý učitel však umí i laikovi popsat, o co jde.

"Máte motor a na něm bedýnku, která ihned nebo až týden dopředu rozpozná základní závady. Řekne, jestli začíná praskat tyč rotoru nebo se propaluje izolace. Na kritických místech je nutné to vědět napřed, třeba v chemickém průmyslu, kde jinak může dojít k ekologické havárii, nebo u ponorek, které se vynořují jednou za tři měsíce," popisuje.

"Druhý velmi významný výsledek je způsob testování softwaru pro životně důležité aplikace. Zaujal nizozemského výrobce Vitatron Medical, který má půlku světového trhu s kardiostimulátory."

"Za pět let sem už přešlo veškeré testování kardiostimulátorů této firmy. Je ve dvou soukromých firmách mimo ČVUT, my zodpovídáme jen za dozor technické kvality. Navíc sem převedli i vývoj chipů a ještě jsme jim navrhli expertní diagnostický systém. Díky němu lékař zjistí, v jakém stavu je kardiostimulátor a v jakém pacient, aniž by přístroj vyndal," dodává.

Dosud to lékaři jen odhadovali. Za pět let se tak z Česka stalo světové centrum vývoje softwaru pro kardiostimulátory.

Mezi technickými novinkami, které vzešly z výzkumu katedry, je také systém na centrování kol firmy Bosch nebo kamery pro Samsung, jež rozpoznávají obličeje. Pracuje se i na systému navádění požárníků v hořících objektech a koordinace až šesti robotů.

Mezi řečí Mařík zmíní, že lidé z katedry zakládají už čtvrtou firmu. "Co tu vyzkoumáme, dáme do těchto firem, které vyvinou, co je zapotřebí k dotažení na trh. První tři firmy už jsou kapacitně větší než celá katedra," říká.

Sbírku zlepšováků na kybernetické katedře loni doplnil vynález, který získal cenu pro vědce Česká hlava a který udělal radost zejména postiženým. Zařízení dokáže vést kurzor po obrazovce pouhým pohledem oka místo myši. "Je to krásné řešení našich doktorandů. Je to vtipně umístěná kamera, která přesně zaznamenává, co se děje s okem," popisuje profesor Mařík.

Katedra nemá peníze na patentování objevů a v Česku to prý ani nemá smysl. "Když to neochráníte zároveň v USA, Německu a Japonsku, což stojí půl milionu korun, fakticky patent podstrčíte komukoliv," říká.

Dělají to tedy firmy, které za výzkum a jeho výsledky katedře platí. Státní agentura CzechInvest, která přiváží do Česka potenciální investory, je za Maříkem vodí.

"Má fantastickou schopnost kvalitně a srozumitelně popsat znalosti a to, jak je lze využít, řada investorů ho brala jako referenci pro investiční potenciál, a tak i jeho zásluhou se podařilo některé investice přilákat," říká Tomáš Bohrn z CzechInvestu.

Smlouvy se zahraničními firmami jsou dlouhodobé, samotné projekty trvají dva až tři roky. Loni jich bylo na osmdesát. "Ale třeba Toyota už nám fakticky dává bianco šek. Říkají: Zkoumejte, nás zajímá vše, co navrhnete," doplňuje.

Opačně se chová stát. Nejen kybernetici, ale i chemici a architekti se loni v polovině prosince dozvěděli, že na klíčové granty od ledna nedostanou ani korunu. Tomuto tématu by se Mařík raději vyhnul. Rozčiluje ho.

"Firma nemůže platit základní výzkum a výchovu lidí, to musí společnost, od toho platíme daně. Firma může hradit to ostatní na cestě od myšlenky k výrobku," rozhořčuje se.

Podle něj je klíčové, aby si stát stanovil, jakým směrem chce jít. "Buď budeme investovat do průmyslové výroby, nebo do archeologie a sociologie, oni nám pak budou vysvětlovat, proč je tu nezaměstnanost," říká.

Financování týmu na katedře nakonec zvládl i bez grantů - přispěly firmy. "Ale my nechceme, aby katedra Českého vysokého učení technického byla plně závislá na zahraničním průmyslu, jsme přece škola," upozorňuje.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...