Britský obchodní dům Marks & Spencer. Ilustrační foto

Britský obchodní dům Marks & Spencer. Ilustrační foto | foto: AP

Méně práce pro maminku. Marks & Spencer pobouřil aktivisty etiketou

  • 425
Britský obchodní řetězec Marks & Spencer se omluvil za slova na etiketě, jimiž poukazoval na výhody pevnějšího lemu u dětského oblečení. Použil slova „méně práce pro maminku“, což je podle kritiků diskriminační, protože to navozuje dojem, že zašívat umějí pouze ženy.

Vedení řetězce teď slogan změní, uvedla organizace Thomson Reuters Foundation.

Na Twitteru se objevil obrázek etikety, kterou řetězec použil u více druhů školního oblečení pro chlapce i dívky. „Zesílené okraje déle vydrží, takže maminka bude mít méně práce“.

31.října 2016 v 21:30, příspěvek archivován: 06.března 2017 v 14:10

@glosswitch example of sexism from @marksandspencer on pair of school trousers 'less work for Mum'. So thoughtful of them. https://t.co/JPgJkl18y4

Společnost, která se specializuje na prodej oděvů a potravin a která má po světě zhruba 1380 prodejen, podle kritiků projevila své prehistorické smýšlení. Vychází podle nich ze staromódního konceptu, že zašívat umějí pouze ženy.

„Upadáme do líných stereotypů jako do trepek. Máme rok 2017 a je čas uznat, že také otcové umějí zašívat,“ řekla Sam Smethersová ze společnosti Fawcett Society, která chrání práva žen.

Považujete obrat řetězce Marks & Spencer „méně práce pro maminku“ za diskriminační?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 13. března 2017. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 5198
Ano
Ano 224

Matt O’Connor z organizace Fathers 4 Justice, jež hájí rovná práva rodičů, slova na etiketě označil za nepřijatelný projev sexismu. Podle něj má řetězec použít slova „mámy a tátové“, případně „rodiče“. O’Connor má ale výhrady i vůči názvu společnosti Mothercare, která se specializuje na těhotenské výrobky a dětské zboží. „A kde je Fathercare?“ ptá se aktivista.

06.března 2017 v 12:05, příspěvek archivován: 06.března 2017 v 14:11

Evening Standard: #Fathers4Justice #F4J accuse @marksandspencer of sexism over school uniform labels https://t.co/YCcz0SpBIc