Byty patřící společnosti RPG v Havířově

Byty patřící společnosti RPG v Havířově | foto: Tomáš HájekMAFRA

Prodej RPG Bytů by měl znovu prošetřit Brusel i vláda, míní Marvanová

  • 86
Kauzou RPG Bytů, které prodal podnikatel Zdeněk Bakala, by se měla zabývat vláda i Evropská komise. Myslí si to advokátka a bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová, jež v minulosti zastupovala nájemníky. V zásadní obrat však příliš nevěří.

Co na oznámený prodej RPG Bytů říkáte (více o obchodu čtěte zde)?
Co k tomu dodat. Jestli je pravda, že hodnota obchodu byla kolem dvaceti miliard, tak to jen prokazuje nedovolenou veřejnou podporu, na kterou jsme od začátku poukazovali. Pokud byty byly původně oceněny na 1,7 miliardy korun a dnes se na trhu prodaly za 20, je to něco neuvěřitelného. Ukazuje to oprávněnost naší stížnosti u Evropské komise, kterou jsme se sdružením nájemníků podávali. A je to jen potvrzení, že se s ní Evropská komise ani tehdejší ministerstvo financí nevypořádaly korektně.

OBRAZEM: Činžáky v centru i finské domky. Co všechno prodal Bakala

Jak hodnotíte právní pozici nového majitele? Má se bát soudních sporů?
Nejsem jeho právník, takže mu nechci radit. V minulosti tu rozhodně byla možnost, aby stát celou transakci zpochybnil. Na to jsme také upozorňovali. Ale to se nestalo. Ministerstvo financí nekonalo přes všechny žádosti, stížnost a parlamentní interpelace, které poukazovaly, že nebyly splněné podmínky, ke kterým se kupující zavázal. A to nejen morálně, ale i právně. Ale nevěřím, že to po 11 letech bude jiné. Jsem skeptická.

Jak to vůbec dnes vypadá se stížností, kterou jste směřovala ve jménu nájemníků k Evropské komisi?
Stížnost je dnes uzavřená, Evropská komise ji odmítla. Neúspěšná byla také podávaná stížnost k evropskému soudu. Ale zamítnutí spočívalo v tom, že nájemníci nejsou bráni jako tržní subjekt, nejsou v pozici konkurenční firmy, která by si na nedovolenou veřejnou podporu stěžovala. To byl hlavní důvod zamítnutí. Také z České republiky chodila stanoviska z ministerstva financí, která šla proti nájemníkům. Média později upozorňovala, že stanoviska vznikala za spolupráce lidí kolem Zdeňka Bakaly. Silný byl také lobbing, Pavel Telička (politik hnutí ANO, europoslanec, do roku 2011 člen dozorčí rady RPG Byty - pozn. red.) byl v Bruselu velmi aktivní a zároveň se angažoval ve společnosti RPG.

Myslíte, že téma ještě někdo na této úrovni otevře?
Právo EU musí dodržovat všichni. Nikdo nesmí od státu získat majetek za výrazně nižší ceny, než je cena obvyklá na trhu. Podle mě by se tím Evropská komise měla opět zabývat. Stejně jako česká vláda. Ale to je trochu prekérní situace, tuším, že pan premiér Sobotka nebude mít zrovna zájem případ otevírat. Jako ministr financí plán na privatizaci OKD v roce 2004 předložil vládě. On hájil tehdy ocenění 4,1 miliardy korun, přestože bylo jasné, že ta cena je podhodnocená. Část bytů a pozemků se prodávala zadarmo. I úplný laik ví, že pozemky v centru Ostravy zadarmo nejsou. Politickou odpovědnost nese tehdejší vláda a kdyby dnešní vláda postupovala neutrálně, tak dá podnět na prošetření.

Vy jste v celém případu stále aktivní? Máte v plánu nějakou další právní reakci?
To je spíše otázka na Romana Macháčka, šéfa sdružení Byty OKD (zastupuje nájemníky RPG Byty, právě toto sdružení Marvanovou najalo na zpracování stížností do Bruselu - pozn. red.). Už jsme si volali, ale zatím jsme se nedomluvili. Jsem advokát, to hlavní rozhodnutí záleží na klientovi. Z pohledu lidí je to samozřejmě obrovská nespravedlnost.

Stále se hovoří o privatizační podmínce, která měla nájemníkům garantovat, že budou mít možnost své byty odkoupit. Jak to s tou podmínkou vidíte vy?
Ono to tam nebylo napsáno přímo. Je otázka, jestli to byl záměr. Bylo tam pouze poznamenáno, že pokud se budou byty jednotlivé prodávat, mají předkupní právo současní nájemníci, a to za cenu, za kterou se celý fond privatizoval. Bohužel už tam nebyla řešena situace, kdy se bude prodávat celý bytový fond. A právě toho majitelé teď využili.