Změnil se systém a jedenácti tisícům lidí nestíhá stát vyplácet dávky.

Změnil se systém a jedenácti tisícům lidí nestíhá stát vyplácet dávky. | foto: Profimedia.cz

Mateřská a nemocenská chodí pozdě, po změně zákona nestíhá stát platit

  • 108
Maminka Dana Škáchová z Prahy čeká na výplatu mateřské tři měsíce. Není jediná, Česká správa sociálního zabezpečení, zejména její pražská divize, totiž nestíhá po změně zákona o nemocenském pojištění vyplácet mateřskou, nemocenskou či ošetřovné. Později než za 30 dní od nároku na dávku ji dostalo 11 tisíc lidí.

"Většina zpoždění je způsobena tím, že jsou žádosti neúplné nebo je tam chyba," hájí se ředitelka ČSSZ Božena Michálková. Podle ní má úřad na účtech peněz dostatek pro všechny žadatele. Připouští, že v některých případech může jít o lidské pochybení. "Vyplácíme řádně a včas, náběh nového systému nemá poruchy. Do půl roku se výplaty stabilizují," tvrdí Michálková.

Dana Škáchová o tom, že by její zaměstnavatel nebo lékař špatně vyplnili formulář, neví. Její účet přesto stále zeje prázdnotou a dluh na úvěrové kartě narůstá.

Od Nového roku se úřadu zdvojnásobila agenda, navíc se změnily formuláře pro lékaře i zaměstnavatele a způsob výplaty nemocenského pojištění.

Zatímco dříve zaměstnanci podniků o velikosti nad 25 pracovníků dostali nemocenskou ke své nejbližší výplatě rovnou od zaměstnavatele, dnes na ni mají nárok až třicet dní po uzdravení. Navíc o nemocenskou musí zažádat jejich zaměstnavatel u místní správy sociálního zabezpečení. Podobným způsobem se vyplácí i mateřská.

"Už dva měsíce nepřišlo nic. Jak máte platit nájem a elektriku, to vám neporadí. Už mi chodí jen upomínky," stěžovala si koncem března na serveru mojedite.cz jedna z diskutujících pod přezdívkou verna03.

Co mají dělat lidé, kterým stát dluží, a dostává je tak do existenčních problémů? Věřitelé s takovými situacemi skutečně nepočítají. "Pokud se na nás zákazník obrátí, řešíme vždy jeho věc individuálně – pomocí splátkového kalendáře či odkladem platby. Ovšem je třeba upozornit na to, že ČEZ zde nemůže suplovat sociální síť," říká mluvčí energetické společnosti Eva Nováková.

"Pokud se člověk dostane do druhotné platební neschopnosti, může peníze vymáhat soudně nebo se to snažit řešit mimosoudně, tedy obrátit se na ředitele okresní správy sociálního zabezpečení nebo přímo na ministerstvo," říká právník Oldřich Topka.

Když však člověk potřebuje situaci řešit okamžitě, nemá několikaměsíční soudní přetahování smysl. Kdo za současné problémy může? "Za technickou realizaci a za chod systému je odpovědná ČSSZ. Snažíme se jim vyjít vstříc tím, že jsme vyčlenili peníze na personální posílení," říká Jiří Sezemský, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, kam ČSSZ spadá.

Zřejmě to nestačilo, podle Michálkové je třeba dalších 400 lidí. S ministerstvem se o nich prý chystá jednat.