Matsushita chce expandovat v Plzni

Plzeň - Japonská společnost Matsushita má zájem rozšířit v Plzni svůj podnik na výrobu televizorů Panasonic. Matsushita by přitom mohla využít část třicetihektarového pozemku, který až do nedávno město rezervovalo pro mexickou firmu Nemak. Po jednání s Tadanorim Asahim, generálním ředitelem Matsushita Television Central Europe to potvrdil plzeňský primátor Jiří Šneberger i mluvčí společnosti František Nekola.

"O možnosti, že Matsushita rozšíří svůj provoz jsme jednali. Sdělil jsme, že pozemky rezervované dříve pro Nemak jsou definitivně volné. Nyní se o projektu bude rozhodovat v Japonsku," prohlásil Jiří Šneberger. Primátor řekl, že vedení města považuje za ideální, kdyby Matshushita využila dalších patnáct až dvacet hektarů pozemků.

Představitelé Matsushity už zhruba před třemi lety uvažovali, že by v plzeňské průmyslové zóně postavili provoz na výrobu televizních obrazovek.
Mluvčí firmy František Nekola sdělil zástupci společnosti sondovali možnost koupit od města další pozemky už v roce 1998.

"Je pravda, že se v té záležitosti angažovali lidé z divize, která vyrábí televizní obrazovky. Pak ovšem přišel Nemak a tím úvahy padly. Po té to Nemak odešel, nyní je možné říci, že zájem naší firmy trvá.  Matshushita by pravdě uvítala možnost posílit výrobu provozem na výrobu některých součástek a mít přes ulici dodavatele obrazovek by bylo samozřejmě pro firmu terno. Náš generální ředitel však nemůže sám projektu rozhodnout. Uděláme ale vše proto, abychom v dohledné době zájem o pozemky potvrdili tím, že předložíme konkrétnější vizi zejména z časového hlediska. Do konce roku by mohlo být jasno," konstatoval Nekola.

Mluvčí společnosti připustil, že pokud by se firma rozhodla v Plzni vyrábět obrazovky, mohl by projekt vyvolat negativní rekci ze strany ekologických aktivistů nebo občanů obávajících se zhoršení stavu životního prostředí.

"Už před třemi lety byli zástupci firmy upozorněni na to, že by vznikl velký zájem o posudek vlivů na životní prostředí. Je totiž pravda, že vyrábět obrazovky je něco jiného než montovat televizory. Na druhé straně se je ale jasné, že by továrna nezatížila ovzduší tolik jako slévárny hliníku v případě Nemaku.  Nemyslím si proto, že by záměr narazil na tak tvrdý odpor jako projekt Mexičanů," prohlásil Nekola.

Mluvčí však zároveň připustil, že v případě výroby obrazovek není z pohledu životního prostředí důležitá otázka ovzduší, ale problém odpadní vody.

 "Taková továrna spotřebuje mnoho vody a při výrobě obrazovek se pracuje s těžkými kovy. Ale v současné době nedokáže ještě nikdo říct, o jak velkou továrnu by se jednalo ani zda by v Plzni měla být kompletní výroba obrazovek," sdělil Nekola.

,