Geniální robotické vysavače? Jen na holou podlahu, ukázal test MF DNES

  • 297
Chystáte se pořídit si k Vánocům robotický vysavač a těšíte se, že jednou provždy odložíte klasický lux a s ním i námahu spojenou s vysáváním? Neukvapujte se a starý velký přístroj nezahazujte, občas s ním budete muset dodělat to, co ten malý nezvládl.

Roboty úplně nenahradí klasické vysavače. S drobky si poradí docela dobře, jemný prach už jim však dělá problémy. Zejména v rozích místností a kolem překážek, které jim stojí v cestě. Lépe se vyřádí na hladkých podlahách než na kobercích.

Kompletní test robotických vysavačůČtěte v pátek, 29. listopadu

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Prokázal to společný test deníku MF DNES a Pražské energetiky, který se detailně věnoval 16 modelům, jež nabízí současný internetový trh. Ve Strojírenském zkušebním ústavu v Jablonci nad Nisou je tři měsíce trápili v nejrůznějších zkouškách, aby z nich dostali všechny jejich přednosti i slabiny.

Představa, že před odchodem z domu zmáčknete knoflík a odpoledne se vrátíte do uklizeného bytu, se vám může splnit jen za předpokladu, že vaše místnosti jsou holé. Na podlahách nestojí žádné vázy nebo květináče, žádné stolky, žádné psí misky ani kabely. Ukázalo se to ve zkouškách, při nichž technici robotům připravili skutečné podmínky, jaké je mohou potkat v bytě. Vyzkoušeli, jak se vypořádají s rozbitými střepy, s kabely nataženými na podlaze nebo psí miskou na podlaze.

Ty lepší se jí vyhnuly, ty horší do ní drcly nebo tlačily před sebou, což se bez vylití vody neobešlo. Ještě horší to bylo s kabely, které se povalují v každém bytě. Některé se z nich dokázaly po určité době vymotat, jiné v nich ale uvízly a musely čekat, až je přijde někdo vysvobodit.

Některé modely za sebou zanechávaly víc smetí, než dokázaly posbírat. Nebo dokonce trousily zpět to, co už jednou nasbíraly.

Velkou slabinou těchto elegantních disků jsou nádoby na prach. Jejich malé rozměry jsou vykoupeny malou, někdy až miniaturní nádobou na prach, takže se musí často vyprazdňovat.

Ukázalo se, že kvalitnější jsou v podstatě jen dražší modely. Nejlépe všemi zkouškami prošel iRobot Roomba 780 za 14 500 korun, nejhůře nejlevnější model – Sencor SVC 7020VT za 1 700 korun.