Michal Mejstřík je ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK.

Michal Mejstřík je ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK. | foto: patria.cz

Mejstřík: Nadcházející rok bude krizový

  • 17
Negativním dopadům finanční krize se Česko nevyhne, což může paradoxně přinést nové podnikatelské příležitosti. V on-line rozhovoru to řekl člen nově zřízené Národní ekonomické rady Michal Mejstřík. "Každá krize nabízí pro podnikatele i příležitosti k růstu a nákupu podceňovaných perspektivních aktiv," řekl.

Jedním dechem ale dodal, že následující rok "bude krizový".

"Záleží, jak flexibilní se naše podniky ukáží, což je podmíněno i flexibilitou pracovníků," míní Mejstřík. Podle něj krize přiměje obyvatele Evropy k větší ochotě stěhovat se za prací.

Mejstřík, který je šéfem Institutu ekonomických studií UK, chce v rámci Ekonomické rady ohlídat především bankovní sektor. Je proti přehnaným zásahům státu a nechce volit stejnou metodu jako některé členské země EU, jež nemocné banky léčí "znárodňováním".

On-line rozhovor

Odpovědi Michala Mejstříka čtěte ZDE.

"Hledáme například náměty, jak bankám "ulehčit" rozhodnutí o financování malých a středních podniků, které začaly pociťovat určitou váhavost bank spojenou se zpřísněním jejich úvěrových procedur," uvedl Mejstřík ke své roli v novém poradním orgánu.

Podle Mejstříka jsou tuzemské banky zatím v dobré kondici. Problémy jim ale mohou nastat, pokud firmy postižené krizí nebudou schopny splácet své úvěry.

"Finanční krize nebyla pro žádnou z našich bank zatím vážným problémem s ohledem na jejich vysoké vklady, které na rozdíl od mnohých zahraničních bank převyšovaly díky konzervativní politice výši úvěrů. Ale přichází ekonomické dopady na podniky úvěrované českými bankami, což teprve prověří odolnost našich podniků a našich bank," uvedl Mejstřík.

Kdo má dost peněz, krize využije

Čtenáře zajímalo, kdo ze současné situace může těžit. "Ty subjekty které mají dost likvidity (hotovosti) a ochotu a schopnost kupovat i v dnešní ekonomice plné rizik, ale i nízkých cen," odpověděl ekonom.

Jedním z příkladů je podle Mejstříka PPF Group finančníka Petra Kellnera, který v dnešním rozhovoru MF DNES uvedl, že během krize hodlá do nákupu nových firem investovat asi miliardu korun. - více čtěte zde

Členové Národní ekonomické rady mají aktuálně za úkol analyzovat rizika a případné dopady krize a následně hledat opatření, která budou možné dopady zmírňovat.

"Trvalým úkolem rady bude hledání a návrhy receptů směřujících k udržení a akceleraci ekonomického růstu naší země,“ řekl premiér Topolánek, který bude nově zřízenému orgánu předsedat.

Michal Mejstřík (56)

Ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, šéf poradenské společnosti EEIP. Vystudoval VŠE, pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV. Po roce 1990 studoval na Londýnské ekonomické škole. Začátkem 90. let se také podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE) UK, kde pracoval jako vědecký tajemník a poté výkonný ředitel. V letech 2002 až 2007 zasedal v dozorčích radách několika krajských distributorů plynu.

Čtěte v MF DNES

Redakční rozhovor s Michalem Mejstříkem čtěte v úterní MF DNES v rubrice ekonomika.

.