Měna zase posilovala, ČNB hrozí zásahem

P r a h a - Česká koruna včera už druhý den po sobě dočasně posílila na historicky nejvyšší hodnotu vůči euru od dob, kdy společná evropská měna vznikla. K nákupu německých marek, francouzských franků a dalších evropských měn, které dohromady euro vytvářejí, je tedy nejlepší doba téměř za poslední tři roky. Na finančních trzích domácí měna dopoledne na chvíli zpevnila na rekordních 34,05 koruny za euro, což odpovídá kursu 17,41 koruny za marku. Ve směnárnách se marky prodávaly za 17,68.

Stan Rudčenko - dlouholetý ekonom společnosti Bankers Trust, účastník debat o hospodářské reformě na počátku devadesátých let a někdejší poradce bývalého guvernéra ČNB Josefa Tošovského - míní, že koruna má to nejlepší ještě před sebou. "Příliv investic bude sílit a neexistuje žádný způsob, jak se s tím vyrovnat, kromě posilování koruny," míní Rudčenko, dnes hlavní ekonom francouzské banky Societe Generale pro střední Evropu.
Takže kdyby příští rok nezanikla německá marka, tak by podle vás mohla za pár let stát třeba patnáct korun?
Ano, i to je možné. Posilování koruny ještě ani nezačalo, dojde k mnohem většímu tlaku na její posílení.
Proč koruně tak důvěřujete?
Jestliže dnes je koruna za 17,40, tak stále zůstává v rozpětí 17 až 19,50, kde se držela celých uplynulých deset let. Takže nic zvláštního se teď neděje. Ale situace se mění, protože v přílivu zahraničního kapitálu jsme zdaleka ještě neviděli vrchol. Nejpozději do roka Česko přestane být vnímáno jako rozvíjející se ekonomika, ale de facto jako součást Evropské unie, a investice z Evropy porostou.
Tvrdá koruna sice může lidi těšit, turisté budou spokojení, ale je to pro ekonomiku prospěšné? Exportéři, vláda i centrální banka už dnes naříkají...
O kursové politice bude potřeba začít uvažovat úplně jinak. Dochází k politice tvrdé měny, ať je to chtěné, nebo ne, podobně jako v Rakousku v 80. letech. Nebude možné zabránit nadhodnocování koruny. To se nedá zastavit občasnou intervencí, jsou situace, kdy trhy jsou nepoměrně silnější a většinou žádná centrální banka tyto boje nevyhrála. Ať bojovala proti posilování, nebo naopak proti devalvaci, jak jsme viděli při měnové krizi v roce 1997.
Co tedy znamená "uvažovat jinak"?
Uvědomit si, že za určitých okolností tvrdá měna znamená zisk pro společnost ekvivalentní růstu mezd. A zkusit nastartovat takzvaný zázračný kruh jako v Rakousku: měna posiluje, takže si můžeme dovolit více věcí z dovozu, ceny dovozů jdou dolů, s nimi i domácí náklady. Vývoz zůstává konkurenceschopný a koruna se může dál zhodnocovat a zvyšovat životní úroveň.

Kurs je podle obchodníků tažen vzhůru poptávkou zahraničních investorů, kteří kvůli uskutečnění svých investičních záměrů potřebují nakoupit koruny za cizí měnu, a tlačí tak na zhodnocování. Koruně pomohla i nová příznivá čísla o vývoji ekonomiky, zveřejněná minulý týden.

Centrální banka, která za kurs měny odpovídá, včera pohrozila zásahem proti dalšímu posilování. Koruna se poté vrátila a do večera ztratila k euru kolem 30 haléřů. "Já osobně považuji posílení za příliš silné," uvedl v poledne viceguvernér národní banky Oldřich Dědek. "Nemáme ambice zvrátit dlouhodobý trend, to ani není možné, ale naším cílem je zabránit náhlým fluktuacím. Tedy spíše vyhladit nenadálé a jednorázové výkyvy," řekl Dědek s tím, že banka má k dispozici nástroje, jak toho dosáhnout.

Na silnou korunu si včera postěžoval i ministr financí Pavel Mertlík. "Rádi bychom viděli korunu o něco níže, ale tlak na růst tu bude, pokud bude pokračovat příliv zahraničních investic," prohlásil Mertlík v interview pro televizi CNN v Londýně.

Po tom, co světové tiskové agentury zveřejnily toto prohlášení, domácí měna opět začala oslabovat. V závěru obchodování se vrátila na 34,43 koruny za euro, což odpovídá 17,61 za marku.

Rozhodující pro další vývoj bude podle obchodníků čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB, která má na programu pravidelné jednání o vývoji ekonomiky a může přijít s konkrétními kroky, jež by trh s korunou dále nasměrovaly.

Důležité bude také čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, od níž někteří analytici očekávají snížení úrokové sazby pro euro.