Meritum kritizuje za prodej IPB centrální banku a vládu

Sdružení Meritum, které si klade za cíl hájit zájmy českých daňových poplatníků, trvá na své kritice České národní banky a české vlády v kauze IPB. Na IPB byla v polovině června uvalena nucená správa a podnik IPB byl následně nuceným správcem prodán Československé obchodní bance.
V sobotu uspořádalo sdružení diskusi u kulatého stolu. Z pozvaných zástupců centrální banky, vlády, odborů a ČSOB a IPB se nakonec zúčastnili jen zástupci bývalé IPB.

Meritum vytyčilo čtyři základní oblasti, ve kterých se měl projevit dopad prodeje IPB. Jde o státní rozpočet, český finanční sektor, český průmysl a sociální smír.

Podle předsedy sdružení Jindřicha Beznosky mohou zaplacené vládní záruky dosáhnout až celé sumy aktiv, tedy více než 300 miliard korun.

Požadavek na tvorbu opravných položek ke klasifikovaným úvěrům IPB odhaduje sdružení na 15 až 40 miliard korun. Vzhledem k provoznímu zisku (8-9 miliard korun ročně), by byl ústav schopen opravné položky podle Merita vytvořit za 3 až 4 roky.

Výpočty sdružení ocenily banku před uvalením nucené správy na minimálně 50 až 60 miliard v případě očištěné banky, u neočištěné od špatných úvěrů odhadlo sdružení její cenu mezi 15 až 20 miliardami.

"Nabídky na koupi IPB ze strany Deutsche Bank a UnoCredito byly výhodnější, než nabídka ČSOB," tvrdil Jindřich Beznoska.

K dopadům na průmyslovou sféru připomněli zástupci sdružení pozastavení financování některých firem (Tchechomal Group, Svit Zlín) ze strany ČSOB. Firmy pak podle Jindřicha Beznosky nenaleznou na bankovním trhu ústav, který by je byl ochoten financovat a končí v konkurzu. Konkurz podle něj přináší zaměstnancům ztrátu zaměstnání a státnímu rozpočtu zvýšené sociální výdaje.

Co je Meritum
Sdružení Meritum založili počátkem srpna Jindřich Beznoska, Jaromír Piskoř, Přemysl Svora, Jaroslav Novák, Ondřej Karas a Tomáš Kulman.

Výdaje (celostránkovou inzerci v nejčtenějších denících, pronájem žofínského salonku, kde se diskuse konala, atd.) hradí sdružení podle svých zástupců z kapes svých členů.

Jindřich Beznoska byl podle ČTK akcionářem IPB a měl úzké vazby na vedení banky. Je členem statutárních orgánů asi devíti firem, z nichž například Tchechmalt Group banka IPB před uvalením nucené správy ovládala.

Další ze sdružených Jaromír Piskoř je členem ODS, dříve pracoval v kanceláři této strany a později se jako ředitel agentury Press Praha podílel na vydání knihy Přemysla Svory Sedm týdnů, které otřásly Hradem.

Podle Práva Piskoř potvrdil, že v roce 1996 jeho mediální agentura PF poskytla půjčku 20 milionů ODS, kterou podle jeho slov strana splatila.

Jaromír Piskoř byl do roku 1992 poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum, poté pracoval v sekretariátu Klausovy strany pět let jako tiskový tajemník.