Mertlík : Jsem pro rychlou privatizaci a deregulaci

  10:38
- Od nástupu místopředsedy vlády Pavla Mertlíka na post ministra financí si mnozí ekonomové slibují jasnější vládní strategii a hospodářskou politiku. Jeho první prohlášení jim dávají za pravdu - je pro rychlou privatizaci, a to nejen u bank, ale i u dalších firem se státní účastí, je pro zavedení trhu do síťových odvětví a pro podobné kroky, které se během prvního roku Zemanovy vlády utápěly v diskusích. Navíc působí dojmem, že se nehodlá nechat příliš brzdit politickými ohledy. "Nepochybujte, že tato vláda bude privatizovat a chce privatizovat," tvrdí Mertlík.

Šéf FNM Michal Hrubý připravil návrh prodat prakticky všechno kromě energetických společností. O jaký plán přesně jde?

To je jen jedna část privatizace. Jde asi o sedm set firem, které byly privatizovány především v kuponové privatizaci a kde má nyní stát skrze Fond národního majetku méně než deset procent, čili zbytkové podíly. Ty jsou státu k ničemu a fond má pouze starosti s jejich správou. Možná nesou nějaký výnos v podobě dividend, ale to není pravidlo.

Návrh FNM počítá, že by vláda vydala usnesení, které umožní rychlou a okamžitou privatizaci prodejem na trhu tam, kde to je možné. Ten seznam budeme muset zkontrolovat, někde může být i deset procent strategicky zajímavých, například ve spojení s podílem obcí a podobně. Ale jinak to podporujeme, to je de facto objednávka vlády. Tyto příjmy jsme započítali do návrhu rozpočtu.

Dobrá, ale to není privatizace v pravém smyslu slova...

Druhá věc jsou podniky, kde má fond rovněž minoritní podíl, ale už významnější, řekněme od deseti do padesáti procent. Tento seznam je už podstatně kratší a tam bude prezidium fondu předávat vládě doporučení, co privatizovat, a co ne.

Zbývají strategické podniky...

Ty navrhneme rozdělit do dvou skupin. Jedna je určena pro poměrně rychlou privatizaci, u druhé bude vhodnější se soustředit na jejich správu a privatizovat je postupně. V zásadě se budeme držet schváleného harmonogramu. Až na některé výjimky.

Jaké konkrétně?

To bych nechal na situaci po projednání ve vládě. Změnili jsme prostě názor - některý podnik jsme původně považovali na rozumnější privatizovat později, a ukazuje se, že ty důvody pominuly.

Nebo naopak?

Ne, jsou to pouze pohyby směrem dopředu, žádné odklady.

VE HŘE JE TAKÉ SPT  TELECOM A ŠKODA AUTO

Nebude se to týkat i SPT Telecom? S jeho privatizací se v harmonogramu počítá na rok 2001, ale přesun na příští rok by přece vylepšil státní finance?

To je jeden z balíků, s nimiž je potřeba hospodařit opatrně. Není tajemstvím, že žádný takový balík už nemáme či že nám jich zbylo velmi málo. Jen tak mimochodem, a to se netýká FNM, ale Konsolidační banky, je tu třicetiprocentní podíl ve Škodě Mladá Boleslav.

Ten by se také měl privatizovat?

Nepadlo žádné rozhodnutí, ani neběží formální proces projednávání, ale bezesporu o tom lze uvažovat. Zvláště poté, co by Volkswagen a Škoda zahájily výstavbu motorárny. Pak je to ke zvážení. Zkušenosti s chováním Volkswagenu v Čechách jsou převážně velmi dobré, čili je otázka, zda má smysl dál ten podíl držet.

To je úvaha vašeho úřadu, nebo někde dál?

Řekněme tady našeho úřadu. Ale tato úvaha je ve vzduchu už několik let a já netvrdím, že k tomu dojde. Nicméně je fakt, že hlavní zábranou v minulosti byl právě ten případ s halou na výrobu motorů.

Teď je to už v jiné pozici, a i když se Volkswagen zatím definitivně nerozhodl, protože probíhají ještě nějaké rozhovory v Bruselu, začíná to vypadat velmi nadějně. Čili pokud by k tomu skutečně došlo, tak vláda by to chápala bezesporu tak, že byl naplněn určitý strategický záměr.

Co brzdí prodej SPT Telecom?
Tam bude záležet na přípravě nového telekomunikačního zákona a ta, zdá se, běží docela dobře. Pokud by tato norma prošla parlamentem v nějaké rozumné podobě, pak je legitimní uvažovat o privatizaci SPT Telecom třeba už v průběhu příštího roku. Zvláště pokud bychom měli jistotu, že nezávislá regulace začne fungovat řekněme od 1. ledna 2001. Opět to není věc, která by teď byla na stole, ale je třeba se na to připravovat.

S PANEM HRUBÝM SI CELKEM ROZUMÍME

Když jste přicházel na ministerstvo, řada lidí říkala, že se šéf fondu Michal Hrubý dlouho neudrží a že ho brzy vyměníte. Ale zdá se, že jste s ním spokojen...

Já ty pověsti samozřejmě znám, ale nehodlám je komentovat. Pan Hrubý řekl ve vašem listu, že spolu máme korektní vztahy, což já mohu jedině potvrdit; situace je v tomto smyslu stabilizovaná.

Co tím myslíte?

Představa ministra, který hned po nástupu začne vyhazovat všechny tak či onak podřízené úředníky, mi přijde dost fantasmagorická.

Ale také se říká, že Hrubý je mocný muž, na něhož vláda nemůže, ať už kvůli politické dohodě s ODS, nebo kvůli jiným důvodům.

Mám pocit, že pan Hrubý je prostě vlivný státní úředník. Je v pozici, která mu dává velmi rozsáhlé praktické pravomoci. To tak bylo i s panem Češkou a bude to zřejmě i s každým nástupcem na tomto postu.

Systémová obrana proti tomu je jediná, a sice intenzifikace činnosti prezidia FNM i dozorčí rady a kontrola toho, aby úředníci fondu, včetně toho nejvyššího, byli skutečně pouze úředníky. Tedy nikoli těmi, kdo přijímají zásadní rozhodnutí bez konzultace s volenými orgány. Tak je to v každé firmě, koneckonců FNM je v jistém smyslu také firma. A co se týče té politické stránky, tak to bych ponechal spíš těm spekulacím. Myslím si, že to tak není.

V ENERGETICE PLATÍ NAŠE PŮVODNÍ SLIBY

Když jste před rokem formuloval své priority, byla na prvním nebo druhém místě myšlenka konkurence v síťových odvětvích. Nyní to však vypadá spíše na dlouhé odklady...

Tak to bych rád vyvrátil.

Hovoří se o elektřině v roce 2005, o plynu v roce 2007.

To je omyl.

Ale ministerstvo průmyslu se tak tváří...

To není pravda, to jsou dezinterpretace pozičních dokumentů České republiky pro vyjednávání s Evropskou unií. My žádáme o určité výjimky pro dovoz plynu a elektřiny k nám, a to jsou termíny 2005 a 2007. Skoro všechny země, snad kromě Británie, si daly podobné výjimky, protože se nedokážou přes noc přizpůsobit.

My chceme, aby nejpozději od ledna 2001 existovala možnost volného vstupu do odvětví na základě licence, kterou udělí nezávislý regulační úřad. Vláda udělala vše, aby byl příslušný zákon připraven pro parlament do konce letošního roku. Není důvod pro obavu, že by od roku 2001 u nás neexistoval trh s energiemi.

Jiná věc je, že ten trh bude mít určitá omezení, například s regulovaným přístupem na trh. Ani v rámci Evropské unie to neznamená, že by na trh mohl každý, koho to napadne. Tato omezení umožňují vznik fám o tom, že to chceme prodloužit na rok 2005.

Proč tedy vláda umožnila Transgasu uzavřít patnáctiletou smlouvu s Gazpromem na dodávku plynu v množství, které do budoucna plně pokrývá potřeby České republiky? To přece konkurenci výhledově omezí.

Stejný typ smlouvy má Ruhrgas, Gaz de France. Není tu rozpor se záměrem toto odvětví deregulovat. Alternativou bylo nepodepisovat dlouhodobý kontrakt a trh rozdrobit hned. Vláda si vybrala stabilizaci podniku Transgas, jenž časem bude privatizován. Musí být vybaven, aby byl schopen konkurovat v obchodu s plynem podobně jako jiné národní společnosti. Transgas bude prodávat plyn dál, především na domácím trhu, a to pravděpodobně hlavně regionálním distributorům, ale i konečným spotřebitelům nebo nějakým jiným firmám, které dostanou licenci na obchod s plynem. Bude jedním z účastníků trhu.

Povolíte lokálním distributorům začít stavět své sítě kdekoli, tedy i za hranicemi jejich nynějšího kraje?

Samozřejmě, i když nečekám, že by se to hned dělo. To působí spíš časem, dlouhodobě. Ale hlavně můžete kupovat plyn od někoho, kdo tu rouru prostě nevlastní.

Takže kdy si každý bude moci vybrat, od koho plyn a elektřinu kupovat? V roce 2002?

V každém případě po roce 2001, po zřízení regulačního úřadu a po nabytí účinnosti energetického zákona. Musí to však být nejpozději od začátku roku 2003.

Deregulace trhů souvisí i s deregulací cen. Ta bude následovat obratem po vstupu tržního prostředí do oboru?

Ty dva procesy by měly probíhat paralelně. Deregulace neznamená, že ceny budou zcela mimo kontrolu. Nezávislý regulátor bude muset určovat ceny při předávání mezi jednotlivými složkami procesu. Podobně jako ve světě bude regulátor určovat cenové stropy. Tedy nikoli kolik to má stát, ale kolik to má maximálně stát. Náprava dnešních cen s křížovými dotacemi by měla být dosažena do konce roku 2002, takže je na to asi tři a půl roku.

A souběžně by také probíhala privatizace distribučních společností?

Samozřejmě.

 PRIVATIZACE BUDE ROZPOČTOVÁ REZERVA

Rozeslal jste ministrům zadání rozpočtu a navrhujete zmrazit mzdy státních zaměstnanců. Není to opakování balíčků, za které jste vy i premiér kritizovali Klausovu vládu?

Za prvé, objem rozpočtu - byť mírně - roste. Za druhé, navazujeme na rozpočtovou politiku pro letošní rok, kdy došlo k významnému meziročnímu skoku. Pokud jsme však v situaci, kdy letos ekonomika klesá, a příští rok ji čeká mírné oživení, tak si nedovedu představit nějakou další fiskální expanzi. Nebylo by to rozumné, nešlo by to zdůvodnit.

Za třetí, rozpočet nepočítá s nějakou rozsáhlejší privatizací. Ta je na straně příjmů jen ve výši kolem pěti miliard za zbytkové podíly. Vedle toho se budou privatizovat České Radiokomunikace, dokončí se privatizace obou bank, České pojišťovny, Unipetrolu a podobně. Takže privatizační výnosy budou výrazně vyšší než v minulých letech. V tomto návrhu se s nimi záměrně nepočítá.

Privatizace je složitá věc, může se snadno zadrhnout. Takže to je určitá rezerva, která - když nic jiného - bude vyrovnávat saldo veřejných rozpočtů.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Parní Albatros opraví soukromá firma. Třicet let ho pak bude moci provozovat

28. března 2024  12:31

Největší z parních lokomotiv patřící Českým drahám se dočká opravy a bude opět moci na trať. Na...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Zemřel nobelista a průkopník behaviorální ekonomie Daniel Kahneman

28. března 2024  11:32

Ve věku 90 let zemřel izraelsko-americký psycholog Daniel Kahneman, který získal Nobelovu cenu za...

Dražší než Costa Concordia. Pojistné škody za Baltimore jdou do miliard dolarů

28. března 2024  10:58

Zřícení mostu Francise Scotta Keye v americkém Baltimoru může podle analytiků stát pojišťovny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...