Ruské ruble. Ilustrační snímek.

Ruské ruble. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Do rozpočtu přijdou z Moskvy miliony, pošle je banka z dob RVHP

  • 63
Mezinárodní banka hospodářské spolupráce pošle do Česka 73 milionů korun. Ministerstvu financí se v Moskvě podařilo vyjednat, aby finanční dům z dob socialismu vyplatil do státního rozpočtu dividendu. Do budoucna by jej česká vláda nejraději úplně zrušila.

Nynější vláda se vypořádává s dvěma bankami z dob socialismu akčněji, než byli dosud v moskevských centrálách zvyklí. Nehrne se do navyšování kapitálu u jedné, a tu druhou chce dokonce zrušit. Zatím se podařilo vyjednat aspoň dividendu.

Martin Pros, náměstek ministra financí pro mezinárodní vztahy.

"Do našeho rozpočtu brzy přibude zhruba 73 milionů korun," řekl MF DNES Martin Pros, náměstek ministra financí pro mezinárodní vztahy. Na sklonku minulého týdne byl v Moskvě na jednání bankovní rady Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS), té méně aktivní ze dvou bank založených v 70. letech.

"Navrhl jsem využít část nerozděleného a nevyužívaného zisku z minulých let formou vyplacení dividend. To se prosadilo," upřesnil, i když někteří akcionáři měli obavy, aby to banku neochromilo.

Zrušit banku není snadné, všechny země musí souhlasit

Česká vláda však navrhuje vůbec tuto instituci zrušit. Podle informací MF DNES poskytuje MBHS jen hrst úvěrů. Jenže zrušení nebude jednoduché. I když podle Prose nikdo přímo na místě neprotestoval, zrušení banky by muselo získat souhlas vlád všech členských zemí.

Banka teď projde podrobnou analýzou, kterou provede nezávislá společnost vzešlá z tendru. Samotný odchod by Česku nepomohl, ti, kdo v minulosti z členských řad odešli, například Polsko, nedostali nic.

Ani v důležitější Mezinárodní investiční bance (MIB) asi nemají z nového přístupu druhého největšího akcionáře po Rusku radost. Tam čeští zástupci loni podepsali příslib navýšení základního jmění, a to o 346 milionů korun, ale nyní s tím nespěchají. Je tak otázka, zda peníze vláda vůbec poskytne.

V tiskové zprávě moskevské banky se píše, že Česko další postup zvažuje. MIB sice podporuje exportéry a podniky ve svých členských zemích a letos poprvé vydala dluhopisy, aby to mohla dělat ve větší míře, ale českým firmám dosud příliš nepomohla.

MIB chce vyšší rating, Česko ji zatím pověst zlepšuje

"Platbu příspěvku vláda neslibovala, není to závazné, byl to příslib," podotkl Pros. Česko je pro banku klíčové, má totiž mezi členskými státy nejlepší ratingovou známku a tím pomáhá zlepšovat pověst a rating MIB.

"Budeme banku jen aktivně propagovat ve vztahu k ratingovým agenturám, abychom nesnížili hodnotu našeho podílu. Zároveň se snažím jako člen dozorčí rady České exportní banky hledat synergické efekty s bankou MIB na ruském trhu. Chtěl bych zprostředkovat nějaké transakce," vysvětlil náměstek.

MIB touží získat vyšší rating, aby si mohla půjčovat i na mezinárodním finančním trhu a zvedla kapitál až k miliardě eur do roku 2017. Peníze hodlá použít na financování podniků v členských zemích, tedy v Rusku, Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a Kubě, ve Vietnamu a v Mongolsku. Pro naši vládu je zajímavá možnými kontakty v zemích s vývozním potenciálem.