Největší vliv na meziroční růst měly ceny potravin. Ilustrační foto

Největší vliv na meziroční růst měly ceny potravin. Ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ceny v říjnu nerostly, mírně zdražily jen potraviny

  • 5
Ceny v české ekonomice v říjnu rostly meziročně stejně jako v září o 0,7 procenta. Největší vliv na meziroční růst měly ceny potravin. Meziměsíčně se ale prakticky nezměnily, když povyskočily jen o 0,2 procenta, a to zejména kvůli zdražení oděvů a obuvi. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Statický vývoj v cenách ekonomy nepřekvapil. Pro výraznější růst analytici nevidí důvody. „Podstatné je, že z domácí ekonomiky stále přicházejí pouze velmi slabé inflační impulsy, které navíc tlumí klesající ceny dovážených surovin a paliv. K tomu se vyčerpává efekt oslabení koruny z konce loňského roku. Inflace tak zřejmě bude postrádat sílu k dalšímu růstu i v nejbližších měsících,“ říká Patrik Rožumberský, ekonom z UniCredit Bank.

Ceny zboží úhrnem vzrostly v říjnu meziročně o 0,4 procenta a služeb o 1,2 procenta. U potravin zrychlil růst cen zejména u ryb, vajec, mléka a jogurtů. Zdražilo i ovoce a chleba. Naopak ceny zeleniny klesly, důvodem bylo především zlevnění brambor o 46,5 procenta. Na meziročním růstu spotřebitelských cen se podepsala i doprava, kde zdražily pohonné hmoty.

Elektřina zlevnila o desetinu

Naopak na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddíle bydlení, kde zlevnila elektřina o 10,2 procenta. Meziročně dál klesaly ceny v oddíle pošty a telekomunikace, a to kvůli zlevnění telefonických a telefaxových služeb a mobilních telefonů.

Mírnému zrychlení inflace podle Rožumberského však na začátku příštího roku může pomoci nízká základna z letošního ledna, která by mohla vytáhnout inflaci nad jedno procento. „Během celého příštího roku pak očekáváme, že inflace nepřekročí dvě procenta,“ dodává ekonom.