Ministr dopravy Antonín Prachař.

Ministr dopravy Antonín Prachař. | foto: ČTK

Místa v dozorčích radách pro experty? Kdepak, jsou to zase trafiky

  • 101
Slib současné vlády, že zástupci státu se budou do dozorčích rad vybírat na základě odborných znalostí, se zatím nekoná. Vláda a ministr dopravy Antonín Prachař poslali do klíčových dopravních organizací hlavně členy koaličních stran.

Co mají společného vystudovaný zootechnik, zemědělský inženýr a lodní kapitán? Všichni se budou zabývat fungováním železnice. Jak ve svém sobotním vydání píše MF DNES, budou mít konkrétně na starosti hospodaření jedné z nejbohatších státních organizací - Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Společností, kterou ročně protečou desítky miliard korun. 

Nové členy její správní rady vybrala vláda minulý týden. A to ještě předtím, než ustanovila novou komisi, která má u členů dozorčích a správních rad zastupujících stát prověřovat, zda jsou skutečnými odborníky.

Zatím to však vypadá, že zásadním kritériem pro výběr vhodných adeptů do státních firem a organizací zůstává i u nové vlády stranická knížka některé z koaličních stran. Složení správní rady SŽDC tomu odpovídá - jsou v ní sociální demokraté, lidovci a lidé z hnutí ANO, a to včetně poslanců nebo senátorů, například Jaroslava Foldyny nebo Karla Korytáře. 

Odborné znalosti nejsou nutné, tvrdí ministr

Ministr dopravy Antonín Prachař přitom po svém nástupu sliboval, že chce do resortu přivést skutečné experty. "Odbornost tam nemá nikdo, jsou to jen politici dosazení svými stranami," kritizoval pro MF DNES výběr Zdeněk Žemlička, bývalý šéf dozorčí rady Českých drah.

Prachař oponuje, že mu lidé do SŽDC byli doporučeni a není nutné, aby nutně měli například odborné znalosti o železnici. "Od toho tam jsou manažeři, kteří SŽDC řídí, ti jsou hlavní," uvedl Prachař. Dodává, že se se všemi členy setkal a nepochybuje o jejich odborných znalostech. 

To, že nerozhoduje pouze kvalifikace, ale i stranická knížka, potvrdil nepřímo na dotaz MF DNES Prachařův náměstek Karel Dobeš, který vede i řídící výbor Českých drah. "Byl to proces na vysoké politické úrovni," reagoval na dotaz, jakým způsobem vybírali členy dozorčí rady drah.

Doufám, že mě zvolili kvůli znalostem, říká Kocourek

Vysoká politická úroveň znamená především to, že hospodaření drah budou hlídat opět lidé spojení s vládnoucími stranami. Například Vojtěch Kocourek (ČSSD), někdejší náměstek na ministerstvu dopravy, později poradce na SŽDC, nedávno zvolený i do dozorčí rady pražského Dopravního podniku. Nově přichází do dozorčí rady ČD. 

Kocourek se železnici dlouhodobě věnuje, proto odmítá, že by roli hrálo jen jeho členství v ČSSD. "Domnívám se a osobně doufám, že jsem byl zvolen na základě více než třiceti let práce v oboru, mých profesních znalostí a mezinárodního působení v oboru železnice," říká Kocourek.

Za ČSSD zůstal v dozorčí radě drah i bývalý poslanec Josef Smýkal. Ten přežil v orgánu, který hlídá hospodaření drah, už čtvrtého ministra dopravy.