Pivo - (c) profimedia.cz/corbis

Pivo - (c) profimedia.cz/corbis - Pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Míchané pivní nápoje milují hlavně Němci

  • 5
Šamp a Marathon jsou názvy pivních mixů, které vznikají v českokrumlovském a strakonickém pivovaru. Ostatní pivovary se však do výroby speciálních pivních nápojů příliš nepouštějí. Hostinští se přitom setkávají s požadavky na nápoj radler - pivo smíchané s limonádou.

Radler pijí především německy mluvící turisté, zvyk míchat pivo s limonádou pochází totiž z Německa.

"Když přijede zájezd z Německa, dá si radler asi tak čtvrtina hostů. Pijí ho hlavně, když je horko, je lehčí než pivo," uvedla majitelka českokrumlovské restaurace Konvice Kateřina Müllerová. Sama pochází z Německa, a tak upozornila na další tamní oblíbený nápoj - kvasnicové pivo s kolou.

Zatímco v zahraničí lze koupit třeba pivo s borůvkovou příchutí, čeští pivaři se míchání piva s čímkoli jiným brání.

Jedenadvacetiletý Miroslav Kalous z Českých Budějovic ale připouští, že by pivo s limonádou klidně ochutnal. "Ale v životě mě to nenapadlo, protože jsem to u nikoho neviděl. Ale proč bych to nezkusil - jen bych toho asi nevypil pět půllitrů jako normálního piva," uvedl Kalous.

Sám si přitom s oblibou dá belgické pivo značky Hoegaarden. To je bílé pšeničné kvasnicové pivo se speciálními přísadami -například koriandrem a pomerančovou kůrou. Má ovocnou příchuť a do půllitru natočeného hoegaardenu se vhazuje plátek citronu.

"Viděl jsem to pít v hospodě a zaujalo mě to, mimo jiné kvůli zvláštnímu půllitru, do kterého se točí. Teď si hoegaarden občas dám pro zpestření, je to také taková limonádička. Ale taky ho nevypiju více než jeden," dodal Kalous.

O poptávku turistů po pivních mixech se starají hlavně hostinští mícháním limonád do piva. Největší jihočeský pivovar Budějovický Budvar nikdy o výrobě mixů neuvažoval a ani neuvažuje.

"V České republice a v jižních Čechách nebudou mít míchané nápoje budoucnost, i když třeba v Německu nebo Rakousku jsou rozšířené," vysvětlil vrchní sládek Budvaru Josef Tolar.

I pivovary, které mají mixy na seznamu svých výrobků, je vaří jen v omezené míře. Českokrumlovský Eggenberg sice svůj nápoj Marathon, což je citronový základ s pěti procenty přimíchaného piva a necelým půl procentem alkoholu, vyrábí už osm let, ale ročně ho vyrobí pouze dvě stě hektolitrů. Tedy pouze zanedbatelnou část z pětačtyřicetitisícového výstavu.

"Český trh je konzervativní, pijí se hlavně tradiční světlá piva. I spotřeba tmavých piv je omezena. Uvést Marathon na trh ve větší míře by vyžadovalo velkou marketingovou kampaň," řekl zástupce ředitele Eggenbergu Rostislav Zagora. Marathon se pouze prodává v obchodech v třetinkových láhvích, v hospodách se netočí.

V Měšťanském pivovaru Strakonice zase využívá část výrobních kapacit pražský minipivovar Pivo Praha, který se zaměřuje na výrobu speciálních piv. Strakonické pivo využívá jako základ pro svůj pivní sekt s názvem Šamp.

Ten vzniká přidáním cukru a sektových kvasinek do půllitrové lahve piva, ve které potom ještě měsíc dozrává. Ročně se ve Strakonicích vyrobí asi dvě stě beden Šampu, tedy dvacet hektolitrů.

"Nabízíme ho pouze v naší pražské restauraci Pivovarský dům, pijí ho převážně ženy a hodně turisté, zvláště u Rusů je oblíbený," poznamenal spolumajitel firmy Pivo Praha Václav Potěšil.

Výroba pivních mixů není rozšířená ani v celorepublikovém měřítku. Z pivovarů jich ročně vyjde jen něco přes tisíc hektolitrů z celkového počtu devatenácti milionů.