Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Nový nepřítel Microsoftu. Vznikl bazar s použitým firemním softwarem

  • 277
V Česku se uchytil nový byznys v podobě bazaru s použitým firemním softwarem. Lidé na něm mohou sehnat například licence k operačnímu systému, a to s výraznou slevou. Podle evropského soudu totiž lze programy prodávat jako přečtenou knihu, výrobci se však brání. O zisky tím mohou přicházet například firmy Microsoft, Adobe či Oracle.

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že je legální, aby vlastník bez souhlasu výrobce prodal nepoužívanou licenci dál. Proto už na sklonku roku vznikla burza se softwarem swbazar.cz. Založil ji v Ostravě právník Lukáš Jansa, který o tom píše i odborné publikace, a podnikatel Bohdan Škoda, majitel úspěšného webu mimibazar.cz. „Podle evropského soudu jsou licence softwaru dále přenosné, přestože v licenčních podmínkách je to zakázáno,“ vysvětluje Škoda pro MF DNES.

„Od počátku roku se nám už podařilo zobchodovat více než šest set licencí zhruba za deset milionů korun a v nabídce na prodej už máme licence za více než 25 milionů,“ říká Jansa z advokátní kanceláře Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři.

Prodejců je dost, kupující váhají

Proč by firma programy prodávala? Důvodů bývá dost. Vyrostla, rozdělila se, nebo přešla na jiný systém. Dosud tyto programy za miliony zůstávaly ležet ve skříních. „Myslím, že z toho velcí výrobci softwaru radost nemají, protože v jednom případě výrobce přišel o několik desítek milionů v rozmezí tří let,“ dodal právník. Inspiraci nachází u německých sousedů, kde podobná burza také funguje.

Nejvíce jsou touto výměnou programů z druhé ruky dotčeni výrobci jako Microsoft, Oracle a Adobe. Naopak takřka vůbec výrobci antivirových programů nebo systémů na míru. „Software602 dodává vždy řešení na míru konkrétní organizaci. Nevzniká tedy žádný produkt, který by bylo možné jednoduše předat třetí straně,“ říká Martin Vondrouš ze společnosti Software602.

Firmy zatím službu opatrně testují a nabídka převyšuje poptávku. Programy se na bazaru dají pořídit za půlku, například u Microsoft Windows 7 Professional za 40 procent ceny. „Pro Microsoft jsme největší nepřítel v Česku. Bojí se, že to skutečně funguje, a bude se přirozeně rozsudku bránit. Ale to, co je nyní možné s použitými licencemi, soud před sto lety umožnil s přečtenými knihami a před padesáti lety se zhlédnutými filmy,“ přirovnává právník Jansa.

Zástupci české pobočky Microsoftu na dotazy MF DNES opakovaně uvedli, že se k otázce „nyní nemohou vyjadřovat“, a odkázali na protipirátské sdružení BSA, které vydalo zprávu varující před nákupem „softwaru od podvodníků“.

„Problematiku soudní systém stále řeší, kupující musí být o to více obezřetní a ověřit si, že si pořizují opravdu platné licence ‚použitého softwaru‘,“ odpověděl MF DNES Jan Hlaváč, mluvčí BSA. Jaký soud má na mysli? Čeká se, až rozhodnou německé, tedy nižší soudy (pod tím evropským) v dalším konkrétním sporu.

V byznysu jsou sami. Ostatní se bojí

Firmy nevědí, čemu mají věřit: jestli tomu, že mají licenci jen na jedno použití, jak jim tvrdí výrobce, anebo soudu. Proto ani nevznikají další burzy. „Vyznat se v licenční politice a právní problematice prodeje použitého softwaru je velmi složité a vyžaduje to odpovídající právní zázemí,“ dodává právník Jansa. Na jejich SWbazar se byli v Ostravě podívat i zástupci Microsoftu, aby podali centrále v Irsku zprávu. „Zatím však (na nás) žádná žaloba ani stížnost podány nebyly,“ podotýká Jansa.

Mimo jiné se jistí tím, že prodejce se písemně zaváže, že prodaný software odinstaloval, a musí kupující fakturou a licenční smlouvou doložit legální nabytí licence.

„Některé transakce mohou být legální, jiné ne. Nekupujete si totiž cédéčko,“ upozorňuje Stewart Buchanan z poradenské společnosti Gartner. Podle podnikatele Škody evropský soud rozhodl logicky. Pro firmu je software kapitál, který může nadále generovat peníze. „Nebojte se. Jsou to peníze, které máte, ale někdo se vás snaží zastrašit, že je nemůžete použít,“ vysvětluje Škoda.

Výrobci se brání a přesouvají se k jiným formám hlídání zákazníků. Microsoft zdražil licence „v krabicích“ a raději nyní nabízí předplatné na omezenou dobu nebo s omezeným servisem.