Roman Jakubovič Popov tvrdí, že jeho banka ERB má u ČNB miliardu korun.

Roman Jakubovič Popov tvrdí, že jeho banka ERB má u ČNB miliardu korun. | foto: ČTK

Roman Popov, Rus blízký Gazpromu bojující s ČNB o svůj český byznys

  • 10
Český byznys ruského finančníka Romana Popova míří k nevyhnutelnému konci. Jeho ERB Bank krachuje, v nucené správě už je moskevská První česko-ruská banka. V Popovově podnikatelském příběhu je toho ale mnohem víc: obsahuje vazby na Gazprom, obchod s kremelským prominentem, investice do „Ruského Silicon Valley” nebo půjčku Marine Le Penové.

ERB Bank čelí opatřením jak ze strany České národní banky, tak i Finančního analytického útvaru. Kvůli podezřelým transakcím má zablokované účty, pravděpodobně přijde o licenci a vklady jejich klientům bude vyplácet fond pojištění vkladů (o krachu banky jsme psali zde).

Prapočátky této situace sahají do roku 1996. Tehdy česká IPB a ruská banka Vozrožděnije založily v Rusku společný podnik s názvem První česko-ruská banka (PRČB). Záhy ale kvůli ruské bankovní krizi Vozrožděnije vycouvala a IPB se stala jediným vlastníkem. Po jejím krachu v roce 2000 „zdědila” První česko-ruskou banku ČSOB. Ta ji ale nechtěla a tak se ocitla v majetku České konsolidační agentury.

Agentura 75% podíl odprodala v roce 2002 společnosti Strojtransgaz, inženýrsko-konstrukční dceři plynárenského státem ovládaného gigantu Gazprom. V roce 2004 a poté ještě jednou se PRČB neúspěšně pokoušela o získání licence od ČNB. Český regulátor měl ale výhrady k vlastnické struktuře.

To už v čele banky byl manažer Strojtransgazu, matematik a finančník Roman Popov. A tím, že kupoval akcie banky jak od Strojtransgazu (jehož byl také akcionářem), tak i konsolidační agentury, se z něj stal časem i největší vlastník.

V roce 2008 potom Popov licenci konečně získal a nově vzniklá pobočka pod názvem ERB Bank (Evropsko-ruská banka) se stala první ruskou bankou, která mohla provozovat bankovní služby na trhu Evropské unie. Už tehdy rozčílil Popov guvernéra ČNB Miroslava Singera poznámkou, že se ERB Bank licenci podařilo získat i díky politickým konexím.

Obchody se „sankcionistou“ Timčenkem

Blízko měl Popov například k oligarchovi Ganadiji Timčenkovi. Tento chráněnec Kremlu je dle Bloombergu aktuálně se jměním ve výši 9,4 miliard dolarů (230 miliard korun) 130. nejbohatší člověk světa. Zároveň je to také muž, který je po invazi Rusů na Krym na americkém sankčním seznamu. Právě Timčenko skrze svou Volga Group Strojtransgaz ovládl, když podíl koupil i od Popova.

Nyní je Popov 93% majitelem ERB Bank a jediným akcionářem její sesterské První česko-ruské banky.

Pro běžného českého klienta nenabízela ERB Bank moc lákadel. Otevřela pouze pobočku v Praze a v Karlových Varech. Specializovala se totiž na v Česku působící Rusy a ruské firmy. Financovala například plzeňskou firmu Pilsen Steel či továrnu na výrobu umělých diamantů pro šéfa plynárenské firmy Vemex Vladimíra Jermakova. Banka se hlavně ve svých počátcích etablovala mezi ruskými obchodníky i tím, že byla ochotna ve velkém převádět rublovou hotovost na eura či koruny.

PRČB se zase zviditelnila, když poskytla před dvěma lety půjčku v přepočtu čtvrt miliardy korun francouzské političce Marine Le Penové. Jak se lze dočíst na jejích ruských webových stránkách, financoval přes ni Popov exportní projekty českých firem PSJ nebo Kovosvitu v Rusku. Spolupracoval i s PPF Bankou i státní Českou exportní bankou.

Investice do „ruského Silicon Valley“

Jak ruská (PRČB), tak i její česká sestra (ERB Bank) se ale letos začaly Popovovi hroutit. Byznysmenovi zřejmě zlomily vaz jeho investice v domovském Rusku a podobně jako jiným tamním boháčům i oslabování rublu.

„Patřil k významným sponzorům technologického parku Skolkovo, který se má stát líhní nových technologií v Rusku, místní obdobou amerického Silicon Valley, investoval do developerských i ropných obchodů, ale i do vesmírných projektů,“ popisuje jeden z ruských podnikatelů působících v Česku, který Popova osobně zná.

Třeba zmíněné Skolkovo, velkolepý a zpočátku vládou plně podporovaný projekt, se proměnil v semeniště korupčních kauz. A jak píší zahraniční média (například zde Guardian), zanevřel na něj už i Vladimir Putin.

A ani o ruském Popovově bankovním podnikání se rozhodně nedá říci, že by se těšilo nějaké protekci. Vlastně už o něm pomalu nelze ani říct, že by existovalo. První česko-ruská banka totiž počátkem července přišla v Rusku o licenci a nyní je v nucené správě. Ruská centrální banka to zdůvodnila nedostatečnou likviditou. Podobnými kroky ji nyní následuje její česká sestra.

I když byl Popov první, několik let už nebyl jediným ruským bankéřem s licencí v Evropské unii. Mnohem větší je od momentu, kdy v roce 2011 převzala některé pobočky rakouské Volksbank, další ruská banka Sberbank (o obchodu jsme psali zde).

,