Miliardář Raj Rajaratnam bude před soudem objasňovat, jakým způsobem získával citlivá data. (Ilustační snímek)

Miliardář Raj Rajaratnam bude před soudem objasňovat, jakým způsobem získával citlivá data. (Ilustační snímek) | foto: ČTK

Miliardář získával citlivá data z IBM či Goldman Sachs, teď jde k soudu

  • 9
Pověst počítačových vývojářů IBM nebo investičního kolosu Goldman Sachs může značně utrpět. V New Yorku totiž začíná soudní proces s miliardářem Rajem Rajaratnamem, který je obviněn, že zneužíval interní informace od lidí z těchto a dalších společností k obchodům na burze. Jeho svědectví může proti firmám spustit řadu žalob.

Rajaratnam by měl před soudem objasnit, jakým způsobem získával citlivá obchodní data, na základě kterých potom prováděl transakce s akciemi hedgeového fondu Galleon Group, jemuž šéfoval.

Mezi společnosti, jejichž pracovníci americkému boháči srílanského původu "užitečné" tipy přinášeli, patří kromě zmíněných i ratingová agentura Moody's, poradenský velikán McKinsey & Company, finanční kolos Morgan Stanley nebo největší světový výrobce počítačových čipů Intel.

Raj Rajaratnam

Všechny tyto podniky mohou před soudem vysvětlovat, kudy interní údaje k obchodníkům Rajaratnamova fondu odtékaly.

Právník poškozených investorů Galleon Group Mark Rifkin tvrdí, že důkazy o záměrném vynášení informací spřízněným obchodníkům jsou pádným důvodem pro podání žaloby. "Jestliže se společnost z jakéhokoliv důvodu rozhodne poskytnout informace jen určitým osobám, je to podle mého názoru protiprávní," řekl Rifkin agentuře Bloomberg.

Proti miliardáři budou svědčit i jeho spolupracovníci

Podle žalobců vytvořil Rajaratnam během sedmi let rozsáhlou síť kontaktů mezi obchodníky, zaměstnanci i vedoucími pracovníky vybraných společností, díky níž získával informace, které mu v "podařených" obchodech vynesly 45 milionů dolarů.

Samotný Rajaratnam protiprávní jednání odmítá. Podle něj vycházely transakce Galleon Group z vlastního výzkumu a běžného kontaktu jeho spolupracovníků s představiteli firem.

Žalobci však drží řadu materiálů, které mohou porotu o miliardářově vině přesvědčit. Proti Rajaratnamovi se rozhodli svědčit jeho bývalí spolupracovníci i zaměstnanci téměř 40 společností, ze kterých citlivé informace mizely. Žalobci také disponují záznamy z odposlechu Rajaratnamova telefonu. Podnikateli  a jednomu z nejbohatších Američanů hrozí více než 10 let pobytu za mřížemi.