První fázi insolvence vagonky řídil správce Ivo Hala, kterého policie podezírá z obřích insolvenčních podvodů.

První fázi insolvence vagonky řídil správce Ivo Hala, kterého policie podezírá z obřích insolvenčních podvodů. | foto: Petr Topič, MAFRA

Miliardová insolvence vagonky Legios byla protiprávní. Spor začíná nanovo

  • 8
Jednu z největších insolvenčních kauz - úpadek vagonky Heavy Machinery Services - už sedmý měsíc fakticky nikdo nesoudí. Kdy bude jmenován nový soudce, není jasné. Jisté zato je, že se sporná insolvence firmy s třímiliardovými dluhy, známé spíš pod starším názvem Legios, vrátí po více než dvou letech znovu na začátek. Do bodu nula.

Vrchní soud v odvolacím řízení před pár dny rozhodl, že soudy nižší instance řešily insolvenci naprosto chybně. V odvolacím řízení potvrdil, co bylo jasné už minimálně od loňského podzimu: že případ hned na počátku převzal u Krajského soudu v Českých Budějovicích nesprávný soudce. A že rozhodnutí řešit oddlužení velké firmy s obrovským dluhem reorganizací, tedy v režii samotného dlužníka a proti vůli části věřitelů, bylo protiprávní.

„Soudy potvrdily, co říkáme od samotného začátku. Že celé insolvenční řízení provází řada podezřelých nestandardních kroků. Nyní může konečně probíhat, jak předpokládá zákon,“ říká Vladimír Horváth ze slovenské banky VÚB, která ve zkrachovalé vagonce utopila 350 milionů korun. A která tvrdí, že insolvence byla zmanipulovaná ve prospěch vlastníků Legiosu.

Insolvenční proces se rozběhl na podzim 2013 právě na návrh VÚB. Legios patřil do kapitálové skupiny ovládané podnikatelem Františkem Savovem. Do finanční krize se dostal poté, co policie začala vyšetřovat podezření z daňových úniků v Savovově impériu a finanční úřad sáhl na účty Savovových firem.

Správce Hala úřaduje

Jenomže bankrotové řízení probíhalo jinak, než si VÚB představovala. Případ se dostal k českobudějovickému soudu jen díky tomu, že Legios s hlavní továrnou v Lounech a s centrálou v Praze přestěhoval půl roku před krachem své sídlo do Českých Velenic. Patrně účelově.

VÚB od počátku českobudějovické justici nevěřila a už v insolvenčním návrhu žádala, aby se případ řešil v Praze. Neuspěla. Zato se v Budějovicích případu ujal soudce Josef Šimek, přestože ho podle rozvrhu práce dostat neměl.

Kroky, jež VÚB zarážely, pokračovaly. Soud jmenoval pro Legios insolvenčního správce Ivo Halu, téhož Halu, který je dnes trestně stíhán spolu s podnikatelem Petrem Sisákem a skupinou dalších právníků a podnikatelů kvůli podezření z obřích insolvenčních podvodů.

Celý proces Legiosu s Halovým požehnáním z pozice věřitelů ovládli podezřelí věřitelé, kteří patrně operují účelově vytvořenými pohledávkami a kooperují se samotným Savovem.

Ukázalo se, že Legios nemá třímiliardové dluhy z čeho zaplatit. Výrobu ve vagonce už před krachem převzala spřízněná firma Legios Loco. Přesto soudce Šimek povolil reorganizaci, což v tomto případě nedávalo smysl. A oddlužení podle vlastního návrhu navíc bránila sama zkrachovalá firma, jejíž šéfové se soudem nespolupracovali.

VÚB si začala stěžovat, že je obětí insolvenční mafie. Českobudějovický soud však způsob, jakým byl případ řízen, dlouho obhajoval.

Teprve loni se situace začala otáčet. Správce Hala se případu sám vzdal (více čtěte zde). Patrně už tušil, že ho vyšetřuje policie, která se zaměřila na jinou insolvenční kauzu vedenou u českobudějovického soudu, krach firmy Via Chem (více čtěte zde). Navíc se mu nedařilo u ministerstva spravedlnosti obhájit licenci zvláštního insolvenčního správce, oprávněného řídit velké insolvenční kauzy.

Lidská chyba

Na podzim loňského roku soud také oficiálně potvrdil, že Josef Šimek případ skutečně neměl dostat na stůl. „Dnes už víme, že došlo k lidské chybě – k překliknutí se při administrativní práci v kanceláři,“ říká předseda českobudějovického soudu Milan Tripes, který ještě před rokem v rozhovoru pro MF DNES ujišťoval, že lidský faktor nemá na výběr soudců k jednotlivým kauzám vliv.

I když už před půlrokem bylo jasné, že Legiosu by se měl ujmout nový soudce, případ od té doby stojí. Část věřitelů Legiosu se totiž proti verdiktu o chybném jmenování soudce Šimka odvolala. A od té doby se v Budějovicích nedělo nic, jen se čekalo na odvolací soud.

Ani teď ale není jasné, kdy se celý proces, v němž jde o obrovské peníze, spory mezi znesvářenými skupinami věřitelů a neprůhlednou pavučinu zájmově propojených věřitelských firem, znovu rozjede. „Zatím jsem nestihl prostudovat spis a verdikt vrchního soudu, takže se neodvažuji o dalším postupu spekulovat. Jak dlouho bude ještě kauza bez zákonného soudce? Nevím,“ řekl šéf českobudějovické justice Tripes.