Milovníci vína budou vítat jaro

Praha - Velmi slušné tuzemské víno bude k dostání za šedesát korun a na cenovkách s lahvemi známých odrůd z Francie či Španělska už nebudou jen trojciferné částky. To všechno nastane v květnu příštího roku. Po vstupu země do Evropské unie totiž padnou dovozní třicetiprocentní cla.

Vinaři již nyní očekávají, že půjde o výrazný impulz pro růst spotřeby vína, kterého loni každý Čech v průměru vypil šestnáct litrů.

Levnější by měla být i vína, která si v posledních letech našla místo na českém trhu, například beaujolais. Toho se letos v listopadu prodalo v České republice nejvíce za poslední roky.

Ale ten, kdo bude chtít dál prodávat, bude muset s cenami hodně dolů. Tuzemští vinaři se dostanou pod silný tlak a mnozí z nich možná nepřežijí. "Doposud je držela třicetiprocentní celní ochrana, až zmizí, budou se muset naučit lépe hospodařit," míní Roman Žďárský z vinařské společnosti Soare.

Jen evropské peníze českým vinařům nepomohou

Lidé z oboru se shodují na tom, že se mraky stahují zejména nad výrobci stolních vín v krabicových obalech a levnějších známkových vín. Stejně jako v celé Evropě zaplaví obchody španělská, portugalská či italská stolní vína, která jsou o třídu kvalitnější a levnější. "My sami již stejně jdeme do kvalitnější produkce," říká Josef Vozdecký, šéf skupiny Bohemia Sekt, kam patří i největší moravský producent Víno Mikulov. Cena kvalitních tuzemských vín by měla podle odborníků klesnout o deset až dvacet procent.

"Základní pravidlo, které platí na celém světě, říká, že domácí víno má být levnější než zahraniční," připomíná šéf Národní banky vín Tomáš Beseda. Tuzemští vinaři se tak budou muset více otáčet, a hlavně snižovat náklady. Josef Vozdecký z Bohemia Sektu však doplňuje: "Tlak na snižování cen bude velký, ale částečně pěstitelům révy pomohou dotace z evropských fondů. To vinařům pomůže zlevnit náklady na pěstování vína, ale i tak se budou muset naučit více šetřit." Místní vinaři se budou muset naučit svá vína propagovat a vzdát se pověstné moravské hrdosti, kdy si každý dělá víno ve svém sklepě. Drahé technologie si nebude moci dovolit každý, a tak podle odborníků budou muset stejně jako v Německu a Rakousku vzniknout vinařská družstva. V nich jsou v jedné vesnici sdruženi všichni vinaři a využívají společné technologické vybavení.

Evropští producenti chystají útok na náš trh

Producenti z evropských vinařských velmocí se již nyní chystají na výrazný vpád. "Cítí příležitost. Když jsem nemohl nedávno přijít na společnou prezentaci vinařů z Francie, Itálie, Španělska a Portugalska, přivedl portugalský obchodní rada zástupce vinařů až k nám," vzpomíná šéf Národní banky vín Tomáš Beseda. Nejtvrdší konkurence podle zkušeností z Evropy bude ve středně kvalitních vínech, která by měla stát do stokoruny za lahev. Velkou roli sehrají podle obchodníků velké prodejní řetězce, které se zaměřují právě na středně drahou produkci. Hypermarkety a supermarkety se po vstupu do unie už nebudou muset obracet na dovozce s licencí. Do velkých obchodů se tak může dostat zcela bez problémů víno nakoupené přímo u výrobců v západní Evropě samotnými centrálami obchodních řetězců, které dokážou vyjednat výrazně lepší ceny.

Při hodnocení letošního ročníku Beaujolais Nouveau nešetří vinaři pochvalami. Kvůli nižší sklizni bude ale mladé víno asi o pětinu dražší než loni. (19. listopadu 2003)