Mílův zlatý padák: 20 milionů

  • 26
Politici sice odvolali Jaroslava Míla z čela obří firmy ČEZ, na cestu mu však připravili tučnou výslužku. Díky manažerské smlouvě dostane bývalý šéf mnohamilionový zlatý padák. Celkem si může přijít až na dvacet milionů.

Smlouvu přitom před časem s Mílem podepsala státem ovládaná dozorčí rada, tatáž, která jej ve čtvrtek odvolala z funkce.

"Dostanu odstupné ve výši 12 základních mezd," řekl MF DNES Míl. Na oplátku nesmí rok působit ve firmách obdobného zaměření jako elektrárenský gigant ČEZ.

Mílův roční plat dosahuje podle zdrojů blízkých firmě pěti milionů korun. Kromě toho mu připadne i osm měsíčních odměn pro člena představenstva. To představuje dohromady 840 tisíc.

Ještě více peněz mu však přinese speciální motivační program pro manažery ČEZ. Firma nakoupí manažerům akcie, které jim vydělají další peníze. Šéfové přitom nemusí vydat ani korunu. Když potom akcie prodají, zůstane jim rozdíl mezi prodejní a kupní cenou.

Míl potvrdil, že takto pro něj firma koupila asi 300 tisíc akcií v celkové hodnotě necelých 28 milionů. Do včerejška stoupla hodnota jeho akcií téměř na 42 milionů. Když Míl své cenné papíry prodá, vydělá si tak dalších čtrnáct milionů.

Spolu s pěti miliony platu a osmi sty tisíci odměn to bude celkem dvacetimilionový zlatý padák. Předseda dozorčí rady Stanislav Kázecký, který zastupuje v ČEZ vládu, existenci zlatého padáku připustil, k jeho výši se však nechtěl vyjadřovat.

Míla v ČEZ nahradí bývalý milicionář
V čele státem kontrolované elektrárenské společnosti ČEZ nyní na několik měsíců stane muž, který byl za minulého režimu členem Lidových milicí. Jde o místopředsedu představenstva ČEZ Petra Vobořila, který své někdejší členství v ozbrojených složkách KSČ připustil.

Podle lustračního zákona však ve jmenovaných řídících funkcích v akciových společnostech, kde je většinovým majitelem stát, nesmějí být bývalí milicionáři, agenti StB či členové ústředního výboru KSČ.

Firma si nechala dělat právní analýzy, z nichž vyplynulo, že se na ni lustrační zákon nevztahuje. "Zjednodušeně řečeno se tam praví, že akcionářem není stát, ale Fond národního majetku," říká Vobořil.

To odborníci považují za pokus obcházet zákon. "FNM je přece ze sta procent státní instituce," říká bývalý pracovník Úřadu pro dokumentaci zločinů komunismu Radek Schovánek.

Vobořil sám na svou minulost firmu a její vlastníky upozornil. Mohl se tomu přitom vyhnout, protože seznam členů milicí se nedochoval.

Vobořil má ČEZ vést až do chvíle, než stát najde náhradu za odvolaného Jaroslava Míla. To může trvat měsíce.

Odchod Míla vyvolal silné protesty. Odboráři dokonce pohrozili stávkou. "Neumíme si odvolání vysvětlit, protože za doby Míla byl ČEZ prosperující společností," řekl předseda odborů v Elektrárnách Poříčí u Trutnova Luděk Prokop.

I zaměstnanci byli překvapeni. Finanční ředitel firmy David Svojitka dokonce vyhrožoval vlastním odchodem. "Myslím, že firma má nakročeno k dobrým výsledkům, takže to nehodnotím jako šťastné rozhodnutí," řekl jeden zaměstnanec centrály ČEZ.