Minimální daň firmám vadí, chtějí paušál

  • 587
Chystané zavedení minimální daně se nelíbí podnikatelům sdruženým v Hospodářské komoře. Akceptovali by nanejvýš platbu daně paušální, která by se odvíjela od výše příjmů "průměrné" firmy podobné velikosti v konkrétním oboru. Se zdaněním prodělávajících podnikatelů počítá vládní reforma financí.

Minimální daň, kdy platí všechny podniky stejnou částku z jednotného základu, není podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka ve světě obvyklá.

Podle Drábka se reforma nezaměřuje na zaměstnance, jak tvrdí odbory, ale naopak stále více na podnikatele. Například vyšší odvody zdravotního a sociálního pojištění pro živnostníky mohou řadu lidí odradit od podnikání.

Přitom i bez reformy bude podle Drábka třetina živnostníků ohrožena vysokou konkurencí po vstupu do EU.

Komora také požaduje okamžité snížení daně z příjmu právnických osob z 31 na 25 procent. Domnívá se totiž, že při postupném snižování daně z příjmu uteče řada firem za nižším zdaněním na Slovensko, kde daně klesnou. - VÍCE ZDE

Živnostníci ve ztrátě budou platit daně
Podnikat a neodvádět státu daně už od příštího roku nepůjde. To je jeden z bodů plánu Špidlovy vlády na ozdravení státního rozpočtu, ve kterém se objevilo několik novinek. Jednou z nich jsou požadavky, které bude mít Špidlova vláda na živnostníky a podnikatele, pokud jde o odvody peněz státu.

Kdo podniká, na toho budou berní úředníci od ledna pohlížet, jako by vydělal minimálně polovinu průměrné mzdy.

Vykazovaná ztráta daňové úředníky zajímat nebude. "Bude to odpovídat dani, kterou odvede zaměstnanec, který pobírá 8000 korun," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podnikatel bude ze svého "fiktivního" příjmu odvádět navíc sociální a zdravotní pojištění, které však navzdory původní koaliční dohodě zůstane zhruba na stejné úrovni jako letos.

"Tam během předchozích jednání vznikla chyba, která by pojistné zvedla až na trojnásobek. To jsme si v neděli vyjasnili a chybu opravili," uvedl vyjednavač Unie svobody Karel Kühnl. Dohromady na daních a na pojistném tak podnikatelé povinně zaplatí nejméně zhruba dva tisíce korun měsíčně.

Mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič uvedl, že podle prvních propočtů se nová minimální daň dotkne zhruba 330 tisíc podnikatelů. "To jsou ti, kteří v současnosti na daních neplatí nic nebo platí méně, než kolik je nyní stanoveno," řekl Dědič.

Motivem k zavedení minimální daně je - kromě vyšších příjmů pro státní rozpočet ve výši kolem jedné miliard korun - ustoupit požadavkům odborářů a postihnout ty, kteří se daňovým odvodům vyhýbají a dlouhodobě vykazují ztrátu.

Předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda minimální daň odmítá, přesto reformu podporuje. "Bude to zhoršení podmínek pro malé podnikatele. Bude to kruté a malí podnikatelé budou po reformě nejvíce postiženou skupinou. Je jich zhruba 640 tisíc a dalších 512 tisíc lidí zaměstnávají. Chápu, že se nemůžeme tvářit, že nikdo nic nezaplatí. S reformou souhlasíme, protože nám nic jiného nezbývá," uvedl Danda.

,