Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ministerstva vytrvale tají, kolik berou manažeři státních firem

  • 149
Vládě se nedaří zjistit, zda ministerstva dodržují pravidla odměňování manažerů ve státních firmách, které před čtyřmi roky zavedla vláda Petra Nečase. Některé resorty podklady ministerstvu financí vůbec nezaslaly, navíc jim za to nehrozí ani žádný postih.

"Vzhledem k nedostatečným i neobdrženým informacím z dotčených resortů nebylo možné objektivně vyhodnotit stav plnění zásad, tak jak je uloženo ministru financí ve spolupráci s členy vlády," píše se ve zprávě pro vládu, kterou má MF DNES k dispozici. Svůj úkol splnilo jen Ministerstvo obrany. Za nesplnění navíc nehrozí žádný trest.

Nelze přitom říci, že by se Ministerstvo financí, které má zásady na starosti, nesnažilo. Už loni v říjnu si vyžádalo od jednotlivých ministerstev zaslání reportů. Odpověděla tři ze šesti. Po nástupu nové vlády všechny resorty znovu požádal nový ministr Andrej Babiš, do termínu však vyhověly jen dva z nich. 

Následovaly další dva dopisy s upomínkou a snaha ministra financí protlačit problém s chybějícími reporty na vládu. Bez úspěchu. Vláda proto musela minulý týden stanovit nový termín pro odevzdání zprávy - konec října.

Ministerstva si mají nechat poradit

Ze zpráv z minulých let se přitom nelze dočíst nic o skutečné výši platů státních manažerů. Jednotlivá ministerstva v nich konstatují, že zásady plní, případně že na jejich zavedení do praxe v jednotlivých státních firmách pracují. "Ministerstvo financí již v lednu 2014 realizovalo změnu stanov u významných společností 100% vlastněných státem," pochlubil se letos sám Babišův úřad.

Podle zásad si ministerstva mají nechat poradit od odborného konzultanta, kolik si jednotliví manažeři zaslouží. Takový návrh si nechalo vypracovat Ministerstvo financí, pod které spadá osm firem s vysokými manažerskými platy. MF DNES ho letos po více než ročním úsilí získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. 

Firma Industrial Advisors bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka odhaduje, že šéf Českého aeroholdingu si zaslouží až 12 milionů ročně, šéf Mera až osm a šéf Státní tiskárny cenin až 3,7 milionu. Kolik skutečně berou, se v analýze nepíše. "Informace o odměňování mají ze zákona k dispozici členové dozorčích rad," uvedl Michal Žurovec z tiskového oddělení Ministerstva financí.

Už je to pod kontrolou, dušuje se Prachař

Že zásady jsou i po čtyřech letech od zavedení bezzubé a že ani dozorčí rady nedokážou excesům v odměnách zabránit, se projevilo letos při výměně šéfa Českých drah. Ukázalo se, že Dalibor Zelený, který úřadoval pouhých sedm měsíců, má nárok na konkurenční doložku ve výši ročního platu - tedy na dalších zhruba šest milionů korun.

"Některé složky mzdy a ostatních pobídek za minulého ministra nebyly předmětem schvalování dozorčí rady," vysvětlil ministr dopravy Antonín Prachař. To se už teď podle něj stát nemůže, dozorčí rada má vše pod kontrolou.

Zásady se vztahují na šest ministerstev (financí, průmyslu, dopravy, obrany, vnitra, zemědělství), která pod sebou mají podniky svíce než 33% účastí státu a zároveň v nich existuje alespoň jeden manažer nebo člen orgánu, který bere více než 1,8 milionu korun ročně (tj. 150 tisíc korun měsíčně). Jde o 27 společností a celkem 93 pracovních pozic, kterých se to týká.