Areál ostravské chemičky se postupně revitalizuje.

Areál ostravské chemičky se postupně revitalizuje. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Babiš stopne další miliardy na čištění ostravských lagun

  • 128
Jednu z největších ekologických zakázek v zemi, čištění areálu po chemičce Ostramo v Ostravě, převezme pod přímou kontrolu ministr financí Andrej Babiš. A pořádně přiškrtí její financování. Podle Babišova náměstka Ondřeje Závodského stát na nekončící projekt nepřisype další peníze nad rámec původně schválených 4,2 miliardy korun.

„Musíme se vejít do plánovaných 4,2 miliardy,“ řekl Závodský. Ještě loni v létě přitom Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku Diamo, které zakázku dosud řídí, v rozhovoru pro MF DNES prohlašoval, že vládní garanci na tento projekt bude nutné zvýšit „zhruba na osm miliard korun“.

Hlavní zodpovědnost za zakázku, jež se rozjela v roce 2003, nese právě Diamo, spadající pod ministerstvo průmyslu. Nekončící sanace Ostrama se stala noční můrou pro několik šéfů resortu od Martina Římana po Jana Mládka. Areál měl být původně vyčištěn do roku 2010, letos se tu měl už zelenat nový lesopark.

V odpadních jímkách Ostrama ale dál leží ropné kaly, většina materiálu se jen přesunula na provizorní skládku u Litvínova, odkud se bude léta vozit ke spálení do cementárny. A část materiálu dokonce skončila na nepovolených skládkách v Polsku i doma v Česku. Navíc Diamo počítalo s dosypáním dalších miliard korun.

O problému Ostrama jednali minulý týden s šéfem Diama Rychtaříkem přímo ministři Mládek a Babiš, jehož úřad likvidaci starých ekologických zátěží v průmyslových firmách platí. „Výsledkem schůzky dohoda, podle níž na náš resort přejde veškerý dohled nad sanací Ostrama. A také veškerá odpovědnost za její dokončení,“ řekl Babišův náměstek Závodský.

Ten zároveň zdůrazňuje, že dohled nad Ostramem přitvrdí. Ministerstvo financí podle něj ale hodlá ušetřit i za cenu, že se areál, kontaminovaný ropnými látkami z více než stoleté chemické výroby, nevyčistí zcela. Na místě podle Závodského může zůstat část zemin, které se podle původního projektu měly čistit za vysokých teplot na speciální lince takzvanou termickou desorpcí.

Místo spalování beton

„Nemá smysl materiál přesouvat jinam. Spalování na místě je zřejmě příliš nákladné. Jsem čím dál víc přesvědčen, že jedinou cestou je zakonzervování znečištěných zemin na místě,“ popsal náměstek. Předpokládá překrytí kontaminované půdy betonovou deskou, která by se dala zasypat další hlínou a osázet zelení.

Sanace Ostrama se komplikuje už řadu let. Diamo si původně objednalo u dodavatelského sdružení Čistá Ostrava odtěžení 200 tisíc tun tekutých kalů z odpadních lagun Ostrama. V průběhu prací se ale ukázalo, že kalů v lagunách je o třetinu víc, než signalizovaly původní průzkumy Diama. Problém je i s čištěním zeminy z okolí jímek. Na ně před čtyřmi lety postavila Čistá Ostrava speciální linku, v níž se hlína měla čistit za vysokých teplot takzvanou termickou desorpcí. Stroj, za nějž stát Čisté Ostravě vyplatil 115 milionů korun, ale nelze spustit - za provozu hrozí výbuchem. Diamo počítalo s tím, že na přestavbu linky vláda uvolní další peníze navíc.

To ale podle Závodského nepřichází v úvahu. Jedinou další sumu, kterou je ministerstvo financí ochotno do Ostrama poslat nad rámec původních 4,2 miliardy korun, je 350 milionů na likvidaci dodatečně objevených kalů. Na to už vypsalo Diamo veřejnou soutěž. Pět zájemců podalo nabídky, slibují práce dokončit za ceny od 350 do 550 milionů korun.

Dodavatelé mají nyní detailně zpracovat sanační projekty, projednat je s ministerstvem životního prostředí a po jeho souhlasu upřesnit cenovou nabídku. Favoritem soutěže je zatím sdružení Energie Kladno, ostravské Vysoké školy báňské a chemičky DEZA (ta patří, stejně jako vydavatel MF DNES a iDNES.cz, do skupiny Agrofert ministra Babiše). Podle šéfa Diama Tomáše Rychtaříka by stát mohl s vítězným dodavatelem podepsat smlouvu do konce roku. „S průběhem této soutěže nemáme problém,“ říká náměstek ministra financí Závodský.