Ministerstvo nepošle rozhodčího do ČSA

  • 26
Na cestě k historicky první stávce pilotů ČSA padla další překážka. Ministerstvo práce odmítlo stanovit ve sporu o kolektivní smlouvu a zvýšení mezd zprostředkovatele. I v posledních hodinách, které do ohlášeného začátku stávky zbývají, ale jednání mezi vedením aerolinek a odboráři pokračují.

O tom, že se do jednání nevloží prostředník ministerstva práce rozhodla nejednotnost odborářů uvnitř ČSA.

„Nejsou splněny podmínky stanovené zákonem. Všechny odborové organizace se nedohodly na tom, že budou postupovat společně,“ řekla iDNES mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Podle ní bude resort vývoj událostí sledovat, jednání je ale v tuto chvíli čistě vnitřní záležitostí ČSA.

Jednání mezi odboráři a manažery aerolinií ale pokračují, i když do oznámeného začátku stávky už mnoho času nezbývá. Pokud se nepodaří dosáhnout kompromisu, přeruší piloti práci v úterý 17. června ve čtyři hodiny ráno.

„Očekáváme, že jednání budou ještě vleklá,“ sdělil iDNES sekretář odborového sdružení pilotů (CZALPA) David Reimer krátce poté, co ministerstvo práce odmítlo do sporu vyslat zprostředkovatele.

Průběh posledních rozhovorů s vedením ČSA nechtěl nijak komentovat s odůvodněním, že by to nebylo korektní.

Samostatná kolektivní smlouva, kterou piloti požadují, by jim zajistila větší sílu při vyjednávání o platech, podmínkách práce i jiných mimoplatových výhodách.

Piloti při prvních jednáních předložili návrh růstu platů v období dvou let o více než sto procent. Argumentují tím, že by se časem chtěli dostat na sedmdesát procent platu pilotů Delty Air Lines, člena společné letecké aliance SkyTeam.

Seznam stávkou nezasažených letů

Měsíční průměrný příjem pilota v Deltě je přes 280 tisíc. Čeští piloti by se v průměru tedy chtěli vyšplhat na 200 tisíc korun ze současných 94,5 tisíce.

Vedení aerolinií považuje požadavky za přehnané a argumentuje tím, že by jejich splnění ohrozilo finanční stabilitu firmy.

Na stávku se připravují i letušky

,