Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Češi se nechtějí stěhovat za prací, rozpohybovat je má nový příspěvek

  • 745
Od 1. listopadu bude k dipozici nová paušální dávka ve výši 50 tisíc podporující zaměstnanost. Příspěvek na přestěhování začnou úřady práce vyplácet těm, kteří se přestěhují za prací do vedlejšího nebo ještě vzdálenějšího okresu. Podmínkou je překonání vzdálenosti padesáti kilometrů od původního bydliště.

„Nejedná se o nárokovou dávku, žadatel musí splnit podmínky,“ říká Jiří Vaňásek, náměstek ministryně pro řízení sekce zaměstnanosti. Bez práce je aktuálně 378 tisíc lidí, přičemž firmy potřebují obsadit 141 tisíc míst. To jsou rekordní čísla za posledních osm let, firmy tak bojují s nedostatkem lidí.

Zaměstnavatelé novou dávku vítají. „Částka pokryje lidem náklady na faktické přestěhování a vyřízení papírů s novým bydlením,“ říká Jan Rafaj, personální ředitel společnosti ArcelorMittal a viceprezident Svazu průmyslu České republiky.

Škoda Auto aktuálně shání stovky lidí do svého výrobního závodu v Kvasinách, kde rozjela výrobu nových SUV Škoda Kodiaq a Seat Ateca. „Momentálně probíhá kampaň na území celé České republiky. Novým zaměstnancům nabízíme po třech měsících mzdu až třicet tisíc korun a dotované ubytování ve výši patnáct set korun za měsíc, včetně pomoci se zajištěním ubytování,“ říká mluvčí automobilky Tomáš Kubík.

Příspěvek podle Rafaje migraci za prací v Česku nerozpohybuje. Když se na přelomu tisíciletí utlumovala těžba uhlí na Ostravsku, zaměstnavatelé si s podporou státu a kraje najali zprostředkovatelské agentury, které lidem radily s hledáním práce mimo region.

„Jde o to zbořit psychologické bariéry a s lidmi si o tom v klidu u kafe promluvit, probrat výhody a negativa. Pozvat je i vícekrát, včetně manželek, vysvětlit jim, kam by mohly děti chodit do školy, že jim firma zajistí stěhováky a podobně,“ vysvětluje Rafaj.

O dávku na dojíždění je malý zájem

Podle aktuálního průzkumu firmy IPSOS pro agenturu práce Wincott People se víc než polovina populace (56 procent) nechce za prací přestěhovat. Lidé jsou ochotní o tom začít uvažovat, pokud by v jiném okrese dostali nejméně o pět tisíc korun navíc po odečtení nákladů na bydlení mimo domov.

Návrh vypracovalo ministerstvo práce a navazuje na příspěvek na regionální mobilitu neboli na dojíždění. Ten se začal vyplácet v dubnu a od té doby o něj požádalo 299 lidí, přičemž 98 z nich byl poskytnut.

„Nejčastěji přiznávaná je částka 3 500 korun měsíčně,“ uvádí ministerstvo ve zprávě pro tripartitu. Příspěvek se dává ve výši tisíc až 3,5 tisíce korun až na dvanáct měsíců, podle vzdálenosti do místa výkonu práce od místa bydliště.

Krajů, kde se smí dávka vyplácet, je šest a jsou to ty s nejvyšší nezaměstnaností: Moravskoslezský kraj, Jihomoravský, Olomoucký, Karlovarský, Královéhradecký a Ústecký. Příspěvek nelze poskytovat na dojíždění za prací do zahraničí s jedinou výjimkou, a tou je Moravskoslezský kraj. Lidé tam mohou jezdit za prací na Slovensko či do Polska.

Kvůli nízkému zájmu v červenci Úřad práce České republiky musel zmírnit podmínky. Dosáhnou na něj nezaměstnaní, kteří jsou na úřadě déle než pět měsíců, musí získat práci nejméně na šest měsíců a brát méně než jedenapůlnásobek průměrné mzdy, tedy zhruba 39 tisíc korun.

Křišťálová Lupa 2016
,