Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Stát neumí od velkých insolvencí odstřihnout správce bez prověrky

  • 9
Ministerstvo spravedlnosti nedokáže odstřihnout od velkých insolvenčních řízení správce, kteří jsou nezpůsobilí pro tuto práci. Už předloni v srpnu měli ztratit vliv na velké bankrotové procesy správci, kteří nejsou schopni předložit bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Přesto někteří insolvenční správci bez prověrky v oboru zůstávají.

Bezpečnostní prověrku ministerstvo žádá od takzvaných správců se zvláštním povolením. Právě ti řídí velké bankroty, v nichž se hraje často o miliardový majetek.

„Insolvenční správce se zvláštním povolením musí splňovat předpoklady pro výkon citlivé činnosti podle zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. Tato povinnost vyplývá z novely insolvenčního zákona a pro zvláštní insolvenční správce je účinná od 1. srpna 2013,“ vysvětluje mluvčí resortu Kateřina Hrochová.

Ministerstvo spravedlnosti už loni na podzim provedlo kontrolu, zda všichni správci se zvláštním povolením doložili svou bezpečnostní způsobilost. A s těmi, kteří prověrku nedoložili, zahájilo správní řízení o zrušení povolení.

„Celkem bylo zahájeno správní řízení u 19 z celkového počtu 37 zvláštních insolvenčních správců,“ popisuje Hrochová. Dvanáct správců podle ní osvědčení v průběhu řízení doložilo, sedm však ne. „Těm bylo jejich zvláštní povolení zrušeno, ve dvou případech je rozhodnutí již pravomocné a správci o zvláštní povolení přišli,“ říká Hrochová.

V pěti případech se ale správci začali bránit takzvaným rozkladem a řízení s nimi stále běží. Správci mezi tím dál pokračují v řízení bankrotů, u nichž už dávno neměli být.

Mezi „nezničitelnými“ správci je například advokát Ivo Hala, známý z řady kontroverzních bankrotových procesů - řídil například insolvenci developerské firmy ECM, v níž vzbudil pozornost tím, že popřel několikamiliardové pohledávky velkých věřitelů, například držitelů dluhopisů, domáhajících se tří miliard korun. Nyní Hala působí jako správce v obří insolvenci vagony Heavy Machinery Services (dříve Lostr či Legios).

I tady jde o mimořádně sporný případ, v němž se část věřitelů v čele se slovenskou bankou VÚB cítí být odstřižena od vlivu na celý proces. Podle lidí z VÚB Hala vede insolvenci v zájmu věřitelů, napojených na vlastníky samotné dlužnické firmy. Na správcovy kroky si banka stěžuje v řadě dokumentů založených v insolvenčním rejstříku, naposledy Halu banka obvinila z toho, že neplní úkoly, jež mu zadala věřitelská schůze.

Podle Svazu průmyslu jsou insolvence jednou z oblastí, v níž stát není schopen zajistit průchod spravedlnosti. Kandidát na post ministra spravedlnosti Robert Pelikán, dosud první náměstek ministerstva pro legislativu, označuje insolvenční problematiku za jednu z priorit, jež by ministerstvo mělo mít.