Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Ministerstvo: Tisíce domácností mohou mít problémy s placením nájemného

  • 53
V roce 2010 může mít až 40 tisíc domácností v nájemních bytech problémy s placením některých nákladů na bydlení. Pro přibližně dvě tisícovky domácností může být situace kritická natolik, že by mohly skončit na ulici.

Na semináři o bytové politice to řekl ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Pavel Rakouš. Situaci podle něj zhoršuje postup deregulace nájemného.

Podle Rakouše se ceny bytů, z nichž se vypočítává regulované nájemné, nepřiměřeně zvýšily. Regulované nájmy tak už nyní dosahují výše, která byla v plánu až na rok 2010.

Proto se ministerstvo rozhodlo údajně nepřiměřené skokové nájemné v Praze a dalších krajských městech zpomalit. Zátěž posledního deregulačního kroku se rozdělí do tří let a vrátí tak deregulaci do původně předpokládaného tempa.

Zpomalení se ale netýká Ústí nad Labem, Ostravy a měst Středočeského kraje nad deset tisíc obyvatel (což je 19 měst včetně Kladna). V těchto městech, stejně jako ve všech zbývajících, bude deregulace probíhat podle plánu. Tržní úrovně tedy nájemné dosáhne v roce 2010. 

"Deregulace musí pokračovat, ale chceme ji prodloužit do roku 2012, protože ceny bytů, na základě kterých se počítá cílové nájemné, stouply hlavně ve velkých městech mnohem více, než se očekávalo při schvalování zákona. Pokud by se poslanecký návrh nepodařilo prosadit, statisíce lidí by byly vystaveny sociálnímu ohrožení," řekl dnes ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda.

Mnozí lidé se podle ředitele bytového odboru MMR v současnosti obracejí na své místní úřady se žádostmi o odpovídající bydlení. Jsou to především senioři, zdravotně postižení, obyvatelé s nízkými příjmy a nezaměstnaní.

Důvodem je hlavně privatizace obecních bytů a chybějící nájemní výstavba.

"Bohužel většina obcí nedisponuje dostatkem vhodných nájemních bytů. Trh nabízí cenově nedostupné řešení," podotkl Rakouš.

Podle něj bude i tak nutné vytvořit síť sociálních bytů pro lidi, kteří si nebudou moci dovolit zaplatit za byt tržní nájemné.  "Základem je vytvořit síť sociálních bytů ve vlastnictví kohokoli. "Podpoříme jakéhokoli investora," slíbil.

Přesto by to ale prý nebyla "masová výstavba". Ministerstvo počítá s tím, že by celkově během tří let vzniklo kolem 8 500 sociálních bytů v přesně definovaných lokalitách. Jen v Praze by jich podle Rakouše mohlo být několik tisíc. Byly by to prý byty v běžném standardu mimo tržně nejvíce exponované lokality, avšak v blízkosti míst, kde přiměřené byty zcela chybí.

Investor se prý bude muset pouze zavázat k tomu, že po omezenou dobu bude nové byty provozovat v režimu sociálního bydlení. MMR prý v současnosti zvažuje, že by se tato lhůta pohybovala kolem deseti let. Dotace na výstavbu sociálního bydlení má být "přiměřená místním poměrům."

V bytech s regulovaným nájemným v současnosti žije přibližně 750 tisíc domácností.

,